Trwa VIII Międzynarodowe Sympozjum Fotograficzno-Socjologicznego

26.05.2023

O godz. 10.00 w Szybie Carnall Kopalni Edisona przy ul. Wolności 410 rozpoczęło się VIII Międzynarodowe Sympozjum Fotograficzno-Socjologiczne “Zobaczmy się nawzajem – transformacja społeczna w fotografii dokumentalnej”. Z wykładami inauguracyjnymi wystąpili dzisiaj m.in.: prof. Jiří Siostrzonek, mga. mgr. Ondřej Durczak z Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie oraz mgr Artur Reszko z Polskiej Agencji Prasowej w Białymstoku.

W wydarzeniu udział biorą m.in. przedstawiciele zabrzańskiego samorządu na czele z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik, dyrektor Biura Prezydenta Miasta Jan Pawluch, naczelnicy poszczególnych wydziałów Urzędu Miejskiego w Zabrzu, przedstawiciele instytucji kultury, przedstawiciele uczelni wyższych, studenci, uczniowie oraz miłośnicy fotografii.

O godz. 12.45 zaplanowano panel dyskusyjny, do uczestnictwa w którym zaproszono m.in.: prof. Krystynę Doktorowicz – dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. Aleksandrę Kuzior z Katedry Stosowanych Nauk Społecznych Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej w Zabrzu, prof. Jiriego Siostrzonka z Instytutu Fotografii Kreatywnej z Opawy, mgr Artura Reszko fotoreportera Polskiej Agencji Prasowej, fotoreporter „LAJF-Magazyn Lubelski”, Maksa Skrzeczkowskiego wykładowcę akademickiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, prof. Piotra Muschalika z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Arkadiusza Golę – artystę fotografa, fotoreportera, członka zarządu Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, absolwenta Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie.

Tego dnia, w Galerii Café Silesia przy ul. 3 maja 6, zaplanowano także projekcję filmu o fotografii Jindřicha Štreita „Między światłem a ciemnością” (początek o godz. 16.00).

27 maja, o godz. 10.00, rozpoczną się natomiast warsztaty i plener fotograficzny na terenie Zabrza, które potrwają do godz. 16.00.

Miasto Zabrze realizuje to przedsięwzięcie wspólnie z Uniwersytetem Śląskim w Opawie – Instytutem Fotografii Kreatywnej oraz Uniwersytetem Śląskim w Katowicach – Wydziałem Radia i Telewizji. Adresowane jest do środowisk naukowych, fotografów, studentów i uczniów. Jego celem jest nie tylko pogłębianie wiedzy na temat procesów społecznych zachodzących w naszym województwie, ale także ukazanie niezwykłego krajobrazu będącego połączeniem przyrody, przemysłu i architektury.

Wydarzenie patronatem honorowym objęli: Małgorzata Mańka-Szulik – prezydent Miasta Zabrze, prof. PhDr. Irena Korbelárová, dr. – děkanka Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské Univerzity v Opavě, prof. PhDr. Vladimír Birgus – Vedoucí Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské Univerzity v Opavě, prof. dr hab. Grzegorz Hańderek- rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz prof. dr hab. Ryszard Koziołek – rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Więcej informacji nt. VIII Sympozjum Fotograficzno-Socjologicznego znajdziecie Państwo na stronie: www.foto-zabrze.pl