Muzeum i Biblioteka zapraszają na spacery po Zabrzu

26.05.2023

Już jutro w Zabrzu odbędą się dwa spacery, które pozwolą mieszkańcom, ale i gościom, lepiej poznać i spojrzeć z innej perspektywy na nasze miasto. Muzeum Miejskie proponuje rajd przybliżający historię przedwojennych przejść granicznych. Miejska Biblioteka Publiczna natomiast przeniesie nas w podróż po kartach kryminału Moniki Kassner, którego akcja dzieje się właśnie w Zabrzu.

Z okazji setnej rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski, Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza na rajd pieszy szlakiem przedwojennych przejść granicznych. Jest to odpowiedź na duże zainteresowanie poprzednią edycją podobnej akcji. Dystans do przejścia to ok. 13,5 km. Po drodze zobaczyć będzie można miejsca, w których mieściło się siedem przejść granicznych.

Zbiórkę zaplanowano na godz. 10.10, przy pętli tramwajowej w Zabrzu-Biskupicach (ul. Bytomska).
Zakończenie przewidziano ok. godz. 14–15, przy pętli tramwajowej w Zabrzu-Makoszowach. Osoby chętne do udziału w rajdzie proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres:
p.hnatyszyn@muzeumzabrze.pl.

Proszę pamiętać o wygodnym obuwiu, napojach i prowiancie na drogę.

Na wyjątkowy spacer zaprasza także Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu. Uczestnicy przejdą śladami radcy i detektywa Adolfa Jendryska, ale też jego przyjaciółki – angielskiej dziennikarki Lotti Dehner. Prowadzeni przez autorkę Monikę Kassner, uczestnicy spaceru będą mieli okazję poznać Zabrze lat 30-tych XX wieku, czyli Hindenburg – miasto, do którego trafili Adolf i Lotti. Miasto pełne tajemnic, fascynujących miejsc i oczywiście zbrodni. Spacer w przeszłość zaczniemy pod Hotelem AdmiralsPalast, potem zwiedzimy centrum i Peter Paul Platz, czyli dzisiejszy plac Wolności, a skończymy na Zandce, w okolicach Domu Dwóch Dyrektorów i Alei Platanów. „Sprawa Rollnika” i „Sprawa rodziny Tebbe”, to retro kryminały Moniki Kassner i to właśnie śladami tych książek pójdziemy.

Spacer realizowany jest w ramach projektu „Kryminalne zagadki Śląska vol. 5”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.