Zabrze przestrzenią rozwoju

Dzisiaj w Zabrzu startuje V edycja Majowego Festiwalu Tanga

25.05.2023

Przez najbliższe cztery dni w naszym mieście będzie można podziwiać prawdziwych mistrzów tanga! Pojawi się tutaj kilkuset tancerzy z Polski i zagranicy, by uczyć się od najlepszych – mistrzowskich par z Argentyny. A to wszystko w ramach Majowego Festiwalu Tanga 2023!

Majowy Festiwal Tanga to czterodniowa impreza, która rozpocznie się dzisiaj, o godz. 21.00. Organizatorzy – Majowa Szkoła Tańca oraz Stowarzyszenie Nasze Miasto Tańczy – zapraszają do siedziby MST przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie na Wieczorną Milongę Powitalną, która zaplanowana jest do godz. 2.00.

Jutro, o godz. 15.00 rozpoczną się pierwsze warsztaty pn. „Tango Walc”, które potrwa do godz. 16.30. Tego dnia będzie można jeszcze wziąć udział w warsztatach nt. ogólnej techniki tanga dla par czy też o koordynacji i kooperacji. 26 maja odbędą się także dwie kolejne milongi – popołudniowa i wieczorna. Pierwsza odbędzie się w Zabrzańskim Gościńcu w godz. 15.00-19.00, a druga w Dawnej Markowni Kopalni „Ludwik” w godz. 21.30-4.00. 27 maja, w trzecim dniu Festiwalu, o godz. 11.30 rozpoczną się warsztaty „Postaw się na moim miejscu”. Uczestnicy seminariów porozmawiają także o tańcu socjalnym, zmianie dynamiki do D’Arienzo z użyciem voleos, czy też giros z różnymi centrami. W piątek odbędą się też trzy milongi: śniadaniowa pod gołym niebem na placu Teatralnym w godz. 11.00-14.00; popołudniowa w Dawnej Markowni Kopalni „Ludwik” w godz. 15.00-19.00 oraz wieczorna z pokazami i muzyką na żywo – także w Dawnej Markowni Kopalni „Ludwik” w godz. 21.30-4.00. Ostatnie warsztaty i milongi odbędą się w niedzielę. Majowa Szkoła Tanga zaprasza m.in. na Milongę Śniadaniową pod gołym niebem, która odbędzie się na placu pod Pomnikiem Braci Górniczej, w godz. 11.30 – 14.00.

W niedziele, na zakończenie Majowego Festiwalu Tanga w Teatrze Nowym w Zabrzu odbędzie się spektakl muzyczno-taneczny “Bandonegro i tangowe historie”. Tego wieczoru na zabrzańskiej scenie wystąpi Bandonegro – światowej klasy polska orkiestra tango, należąca do grona najbardziej intrygujących i rozpoznawalnych wykonawców tego gatunku (Michał Główka– bandoneon / akordeon, Jakub Czechowicz- skrzypce, Marek Dolecki- fortepian, Marcin Antkowiak- kontrabas). Zespół prezentuje zarówno tradycyjne tango argentyńskie, jak i tango nuevo oraz tworzy własne kompozycje z elementami jazzu i muzyki klasycznej. Niezwykła pasja, pomysł muzyczny, świeże brzmienie i wyjątkowy taneczny styl sprawiają, że muzycy podbijają serca publiczności na całym świecie i są uznawani za najlepszy zespół tango swojego pokolenia.

Zespół współpracuje z wybitnymi tancerzami m.in. Roxana Suarez & Sebastian Achaval, Facundo Pinero & Vanesa Villalba, Clarisa Aragone & Jonathan Saavedra, Los Totis, jak i wokalistami oraz muzykami tangowej sceny m.in. Nelson Pino, Roberto Siri, Carlos Roulet czy Andres Martorell. Tym razem wystąpią z nimi: Antonella Terrazas & Ivan Terrazas (Argentyna), Lorena González Cattáneo & Gastón Camejo (Urugwaj), Müge Üner & Selçuk Atalay (Turcja) oraz Magdalena Myszka & Rava Azeredo da Silveira (Polska, Szwajcaria).

Więcej informacji o tancerzach, których umiejętności będziemy mogli podziwiać już w najbliższą niedzielę w Teatrze Nowym w Zabrzu znajdziecie Państwo TUTAJ.

Więcej informacji o V Majowym Festiwalu Tanga znajdziecie Państwo na stronie: https://www.maytangofestival.eu/