Trwa II Międzynarodowa Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych Wieliczka-Zabrze 2023

24.05.2023

O tym, jak bardzo górnictwo przyczyniło się do rozwoju ludzkiej cywilizacji oraz jak ważne jest zachowanie tego dziedzictwa dyskutują dzisiaj w podziemiach Kopalni Guido uczestnicy II Międzynarodowej Konferencji Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych Wieliczka-Zabrze 2023. Jej organizatorem jest Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, a współorganizatorami Kopalnia Soli „Wieliczka” S.A. i Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Konferencja rozpoczęła się w poniedziałek w Kopalni Soli Wieliczka. Druga część tego wydarzenia odbywa się w Zabrzu. Gości konferencji, pochodzących z dwudziestu krajów przywitała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Uczestnicy będą mieli okazję zwiedzać cały kompleks Muzeum Górnictwa Węglowego w naszym mieście. Drugi dzień konferencji odbędzie się na terenie Sztolni Królowa Luiza.

Mottem tegorocznej konferencji ICMUM 2023 (International Conference of Mining and Underground Museums) jest „Dziedzictwo Górnicze = Dziedzictwo Ludzkości”. W trakcie obrad uczestnicy zastanawiali się, jak możemy przyczynić się do właściwego i pozytywnego postrzegania tego dziedzictwa przez zwiedzających obiekty górnicze i ogół społeczeństwa. Podkreślali również prekursorską rolę Polski w ochronie podziemnego górnictwa oraz przedstawili dotychczasowe polskie dokonania w zakresie udostępniania kopalń turystom.

Konferencję zainaugurował występ dyrektora Muzeum Górnictwa Węglowego Bartłomieja Szewczyka, który przybliżył zgromadzonym historię rewitalizacji obiektów poprzemysłowych w Zabrzu. Przypomnijmy, że jest to największy w Polsce i jeden z największych w Europie kompleks funkcjonujący w oparciu o zachowanie dziedzictwa górniczego. Prace rewitalizacyjne kosztowały w sumie blisko 400 mln zł z różnych źródeł finansowania. Muzeum Górnictwa Węglowego zaczęło działać na rzecz ochrony spuścizny industrialnej w Zabrzu w 2009 roku. Potężnym wyzwaniem było uruchomienie Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej oraz podziemnej trasy wodnej. Dzisiaj Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu to 10 km tras turystycznych, podziemnych w 2 kompleksach – Kopalni Guido oraz Sztolni Królowa Luiza, 4 działające szyby, 103 tys. m2 powierzchni naziemnej z 30 obiektami poprzemysłowymi. Na uwagę zasługuje także zbiór maszyn, na czele z czynną maszyną parową z 1911 roku. Warto wspomnieć, że w 2019 roku Sztolnia Królowa Luiza została odznaczona prestiżową nagrodą Europa Nostra. MGW prowadzi aktualnie starania o wpisanie swoich obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także o digitalizację kopalń przeznaczonych do likwidacji.