Zabrze przestrzenią rozwoju

W Zabrzu zasadzono kolejne tysiąc drzew

27.04.2023

Dzisiaj w lesie komunalnym w Biskupicach odbyła się kolejna w tym roku akcja nasadzenia drzew. Tysiąc sadzonek buku i klonu zwyczajnego zasadziła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 20, SP nr 21 oraz SP nr 22. Łącznie zabrzańskie lasy komunalne zyskają w tym roku 11 tysięcy młodych drzew. 

Drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Tym razem młodzież sadziła nowy fragment lasu w miejscu, gdzie pierwotnie rosły topole balsamiczne – sprowadzony przed laty do naszego kraju gatunek obcy, pochodzący z terenów ameryki północnej. Dobór gatunku sadzonek, które zostały dziś wkopane nie jest przypadkowy.

– Buk i klon są jednymi z głównych gatunków lasotwórczych w Polsce. Młodzież ma dziś do dyspozycji 2-3 letnie sadzonki, co daje obraz jak długotrwałym procesem jest odbudowa lasu. Z drugiej jednak strony zastępujemy gatunki obce rodzimymi, dzięki czemu odbudowujemy naturalną florę i faunę. W tym roku planujemy zasadzić ponad 11 tys. nowych drzew w zabrzańskich lasach komunalnych – informuje leśnik dr Piotr Malcher.