Zabrze przestrzenią rozwoju

Centrum Mediacji Rówieśniczej już otwarte

27.03.2023

W Szkole Podstawowej nr 6 im. Marii Curie-Skłodowskiej uruchomione zostało Centrum Mediacji Rówieśniczej. To druga edycja projektu współfinansowanego przez fundację Twoj Everest oraz Miasto Zabrze.

Bardzo się cieszę, że jestem w tej wyjątkowej grupie ludzi, którzy wiedzą że gdy pojawia się problem to należy go rozwiązać, a nie doprowadzać do jego eskalacji. Każdy z nas ma swój Everest, a Wy jesteście przykładem ludzi chętnych pomóc osiągać swój wyznaczony cel i osiągnąć swój szczyt. Cieszę się, że jest Was aż tylu. Życzę Wam wielu sukcesów i oczywiście jak najmniejszej liczby konfliktów – zwróciła się do uczestników uroczystości Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent miasta Zabrze.

W otwarciu Centrum udział wzięli m.in.: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, pełnomocnik prezydenta Zabrza ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień Jan Szulik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Zabrzu Wojciech Koman, dyrektor Centrum Rozwoju Rodziny Magdalena Aksamitowska-Kobos, dyrektor Biura Prezydenta Miasta Zabrze Jan Pawluch, wizytator Śląskiego Kuratorium Oświaty Jadwiga Króliczek, prezes Polskiego Centrum Mediacji Katarzynie Stryjek oraz przedstawiciele z Fundacji „Twój Everest”.

My, dorośli, patrzymy w oczy tej wspaniałej młodzieży i wstydzimy się, że wielokrotnie sami nie potrafimy się pojednać i dojść do porozumienia. Te doświadczenia, które zyskacie działając w Centrum. przydadzą się Wam w całym waszym dorosłym życiu. To przedsięwzięcie z pewnością nie jest łatwe, ale mam nadzieję że program odniesie sukces – stwierdziła podczas wydarzenia wizytator Śląskiego Kuratorium Oświaty Jadwiga Króliczek.

Inaugurujemy dzisiaj drugą edycję mediacji. Jest to bardzo trudne zadanie i gdyby nie wsparcie Urzędu Miejskiego nie moglibyśmy ruszyć z projektem i wystartować ze szkoleniami dla młodzieżowych mediatorów, za co bardzo dziękuje. Jesteśmy bardzo dumni że projekt się rozrasta o kolejne szkoły w Zabrzu, a młodzież wykazuje bardzo dużą aktywność w temacie mediacji – mówiła Anna Kaczmarska, prezes Fundacji „Twój Everest”.