Michał Rusinek gości dziś w Zabrzu

24.03.2023

W Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Zabrzu odbyło się dziś spotkanie z Michałem Rusinkiem – polskim literaturoznawcą, tłumaczem, pisarzem, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej. Jeszcze dziś o godzinie 17.00 będzie on gościem w III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu (ulica Sienkiewicza 33). Wygłosi tam wykład w ramach akcji „W Zabrzu dobrze mi się czyta” organizowanej przez Fundację „Nasza Trójka”. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Dzisiejsze spotkanie w ZSEU odbyło się dzięki współpracy dyrektor szkoły Iwony Nowakowskiej oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu. Młodzież z zabrzańskich szkół średnich miała okazję do zgłębienia twórczości słynnej polskiej noblistki w roku jej setnych urodzin. Jest to również odpowiedź na uchwałę Senatu ustanawiającą rok 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej.

Myślę, że to wydarzenie będzie najpiękniejszym pomnikiem dla Szymborskiej – mówiła słowem wstępu dyrektor szkoły Iwona Nowakowska – W ten sposób nie tylko oddamy hołd wybitnej Polce, ale przede wszystkim zachęcimy młodzież aby lepiej poznała jej twórczość – dodała dyrektor.

Dopełnieniem wstępu do wykładu Michała Rusinka była prezentacja zdjęć z życia Wisławy Szymborskiej oraz muzyczna interpretacja jednego z jej wierszy pod tytułem „Nic dwa razy” w wykonaniu młodzieży.

W dalszej części zaproszony gość rozpoczął opowieść o swojej współpracy z pisarką. Nie zabrakło w tym wielu zabawnych anegdot, które były kwintesencją charakteru i podejścia do życia Wisławy Szymborskiej. Michał Rusinek opowiedział również jak został sekretarzem tuż przed uhonorowaniem jej nagrodą Nobla oraz wpływie nagrody na jej dalsze życie i twórczość.

Michał Rusinek urodził się w 1972 roku w Krakowie, gdzie mieszka i pracuje. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, a dziś prowadzi Fundację jej imienia. Jest profesorem na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku. Jest członkiem Rady Języka Polskiego Państwowej Akademii Nauk.