Bibliotekarka z Zabrza Śląskim Bibliotekarzem Roku 

16.03.2023

Grażyna Świderek, bibliotekarka i kierowniczka Filii nr 20 w Zabrzu, została Śląskim Bibliotekarzem Roku 2022. Tytuł jednocześnie oznacza awans do ogólnopolskiego etapu konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

„Celem Konkursu jest zaprezentowanie w ogólnopolskim środowisku bibliotekarskim oraz wśród szerokiej publiczności tych pracowników bibliotek, którzy w całym roku 2022 wyróżnili się ponadstandardowymi osiągnięciami zasługując na wysoką ocenę i popularyzację swoich dokonań. To dzięki ich kreatywności, wiedzy i zaangażowaniu biblioteki zmieniają się, coraz lepiej zaspokajają potrzeby czytelników, modernizują lokale i wyposażenie, umiejętnie wykorzystują nowe technologie, tworzą nowoczesne serwisy informacyjne i dokumentacyjne, cyfrowe biblioteki i lokalne archiwa cyfrowe, a jednocześnie dbają o dziedzictwo i stwarzają warunki do różnorodnej społecznej aktywności” – tak o samym konkursie piszę SBP.

Podzielony jest on na dwa etapy – wojewódzki i ogólnopolski. Spośród laureatów wyróżnionych w oddziałach wybierany jest ten najlepszy z najlepszych. W tym roku na szczeblu regionalnym za osiągnięcia w 2022 roku najlepszym bibliotekarzem została Grażyna Świderek.

Grażyna Świderek jest jedną z najbardziej aktywnych bibliotekarek w zabrzańskiej MBP. Dzięki jej pracy Filia nr 20, przy pl. Warszawskim 1, jest czwartą filią w sieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu pod względem odwiedzin oraz wypożyczonych książek. Potrafi pracować z różnymi grupami wiekowymi czytelników i do książek potrafi przekonać zarówno najmłodsze dzieci, jak i osoby dorosłe. Całym sercem angażuje się w wydarzenia organizowane w bibliotece. Spośród wielu z nich warto wymienić chociażby: prowadzenie interaktywnych warsztatów detektywa czy warsztatów dla młodzieży „Widziałeś serial, książka jest lepsza”. Jest moderatorką zabrzańskiego Dyskusyjnego Klubu Książki, prowadzi spotkania autorskie oraz udziela się w happeningach „Pociąg do Książek” oraz „Wielki Dzień Pszczół”. Chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi i szkoli nauczycieli oraz innych bibliotekarzy. Jest także sekretarzem koła SBP przy MBP w Zabrzu. Udziela się w ogólnopolskich festiwalach kryminalnych i choć właśnie tymi mrocznymi książkami się interesuje, to jest bardzo pogodną i uśmiechniętą osobą.

Więcej o Grażynie Świderek będzie można dowiedzieć się również z marcowego bibliotecznego podcastu „Rwetes z rewersem w tle”.