Zabrze przestrzenią rozwoju

„Psalmy Nadziei i Miłości” wybrzmiały w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu

27.02.2023

24 lutego, w pierwszą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę, na scenie Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbył się niezwykły koncert z pokojowym przesłaniem. Podczas wyjątkowego wydarzenia zabrzmiały „Psalmy miłości i nadziei”. Muzykę stworzył Michał Jurkiewicz do słów Jerzego Łysińskiego.

W pierwszej części, poprzedzającej koncert, głos zabrali przedstawiciele miast partnerskich Zabrza, którzy kolejny raz wyrazili swoje poparcie dla Ukrainy, a w szczególności mieszkańców miasta Równe. Następnie prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik uhonorowała firmy i instytucje, które w sposób szczególny włączyły się w działania miasta na rzecz pomocy zarówno uchodźcom w naszym mieście, jak i wsparcie tych, którzy pozostali, by walczyć o wolność swojej ojczyzny.

Ostatnie dwanaście miesięcy pokazały bestialstwo wojny, ale również to, że potrafimy się zorganizować i wspólnie działać na rzecz tych, którzy zmuszeni są walczyć o swoją wolność, suwerenność i niepodległość. Zaangażowanie zabrzańskich organizacji w pomoc humanitarną budzi najwyższy podziw. Wszelkie inicjatywy obywatelskie, kulturalne czy integracyjne,
a także zbiórki, kwesty są wyrazem ogromnej empatii, odpowiedzialności oraz wrażliwości.
– podkreślała prezydent Zabrza. – Wasze działania to realna pomoc, wciąż potrzebna i ważna, ale także apel, który skłania do refleksji nad pokojowym obliczem Europy oraz świata – dodała.

Wyróżnienie „Za serce dla Ukrainy” otrzymali:

  • Pracownicy samorządowi urzędów, placówek pomocy społecznej i instytucji,
  • Służby mundurowe – Komenda Miejska Policji w Zabrzu, Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu, Ochotnicza Straż Pożarna w Zabrzu oraz Straż Miejska w Zabrzu,
  • Parafie Kościoła Katolickiego w Zabrzu,
  • DB Cargo Polska,
  • JSW KOKS
  • Uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy zabrzańskich szkół,
  • Zabrzańskie Parafie,
  • Zabrzańskie Stowarzyszenia i Organizacje Pozarządowe.

Następnie wręczone zostały nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dudę złote, srebrne i brązowe medale za zasługi na rzecz rozwoju i wzmacniania potencjału administracji.

Po uroczystej ceremonii wręczenia odznaczeń rozpoczęła się część artystyczna, w ramach której na scenie wybrzmiały „Psalmy Nadziei i Miłości”. Koncert był muzycznym wołaniem o pokój, które bezpośrednio nawiązuje do słów św. Jana Pawła II – „Nie lękajcie się” – które trzydzieści lat temu dodawało otuchy polakom. Podczas koncertu zabrzmiały utwory inspirowane księgami Starego Testamentu, podejmując wątek ufności człowieka wobec Boga w obliczu klęski i trwogi. Kompozycja Michała Jurkiewicza łączyła w sobie elementy muzyki klasycznej, pop, gospel i etno, w przejmujący sposób wprowadzając w świat starożytnego Izraela z kart Biblii, klęsk, rozpaczy, ale i wielkiej, nieprzemijającej nadziei. Oratorium jest swego rodzaju opisem duchowej wędrówki człowieka, której pomimo lęku, wątpliwości i dramatycznych doświadczeń, towarzyszą wiara, nadzieja i miłość.

Na zabrzańskiej scenie wystąpili: Janusz Radek, Basia Giewont, Iza Szafrańska oraz Michał Grobelny. Towarzyszyć im będą Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego, muzycy Akademickiej Orkiestry Symfonicznej „MASO” z Charkowa, chór „Resonans con tutti” oraz zespół w składzie Tomasz Mądzielewski (perkusja), Tomasz Bielecki (perkusjonalia), Paweł Grzesiuk (gitara basowa), Dobrosław Jabłoński (gitara), Kamil Barański (keyboard), Szymon Kamykowski (saksofon), Mateusz Pliniewicz (skrzypce) oraz Michał Jurkiewicz (kierownictwo muzyczne, piano, skrzypce).