Zabrze przestrzenią rozwoju

Już w sobotę – „Rajza po AdmiralsPalast w Zabrzu”

03.02.2023

Admirsl Palast to ikona śląskiej architektury, to jeden z punktów na mapie Górnego Śląska, który zachwyca nowoczesnością bryły, zaskakuje detalem i zdumiewa przemyślnością konstrukcji. Już w najbliższą sobotę, 4 lutego, na rajzę po tym niezwykłym obiekcie zaprasza Józef Krzyk, dziennikarz i pisarz historyczny a także prezes stowarzyszenia WRAZIDLOK – dr Łukasz Zimnoch. Współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Zabrze.

Warto przypomnieć, że w styczniu br. Miasto Zabrze podpisało umowę, dzięki której stało się właścicielem byłego hotelu Admiralspalast. – To niepowtarzalny zabytek, a jednocześnie jeden z symboli naszego miasta – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Podpisanie aktu notarialnego to kontynuacja działań zmierzających do przywrócenia obiektowi dawnej świetności. Pozwala nam to podjąć starania o pozyskanie funduszy zewnętrznych na jego rewitalizację. Naszym celem jest udostępnienie tej wspaniałej perły architektury do użytku mieszkańców Zabrza – dodaje prezydent.

Miasto przygotowywało się do przejęcia budynku dawnego hotelu i ocalenia kolejnej perły zabrzańskiej architektury przez wiele miesięcy. W październiku ub. roku podpisano umowę przedwstępną nabycia budynku przy ul. Wolności 305.

Planowane przez Miasto Zabrze prace modernizacyjne pozwolą nadać obiektowi nowe funkcje i udostępnić go mieszkańcom.

Hotel AdmiralsPalast to przedwojenna wizytówka miasta, nazywana zabrzańskim drapaczem chmur – nawiązuje do amerykańskich wysokościowców, określanych jako szkoła chicagowska. Wybudowany w latach 1924 – 1928 jako budynek narożny w stylu modernistycznym z elementami sztuki art deco. Elewacje boczne zdobią płaskorzeźby ludzkich głów symbolizujące przedstawicieli ras pięciu kontynentów. Budynek wieńczy sporych rozmiarów kopuła. Pierwotnie na parterze mieściła się piwiarnia, następnie otwarto tu kawiarnię i restaurację z salą balową na 500 osób. Na dachu funkcjonował tzw. ogród amerykański z kręgiem tanecznym i miejscem dla 300 osób. Część hotelowa obejmowała 48 pokoi.