Zabrze przestrzenią rozwoju

Do końca stycznia – wystawę „Carboneum” w Wieży Ciśnień zwiedzimy za darmo!

27.01.2023

W naszym mieście na mapie wyjątkowych, bo postindustrialnych zabytków funkcjonuje od trzech miesięcy kolejna perełka – wyremontowana Wieża Ciśnień, która dumnie stoi przy ul. Zamoyskiego 2. Od Wielkiego Otwarcia, które nastąpiło 8 października obiekt przyciąga prawdziwe tłumy odwiedzających. Wstęp na prezentowaną w Wieży Ciśnień wystawę pn. „Carboneum” do końca stycznia jest bezpłatny.

Choć sama wieża liczy sobie ponad 100 lat, w jej wnętrzu podziwiać można aktualnie nowoczesną i multimedialną wystawę – CARBONEUM, poświęconą tematyce węgla jako pierwiastka, a także spędzić przyjemnie czas w znajdującej się na samej górze kawiarni.

Wieża Ciśnień przy ul. Zamoyskiego powstała w 1909 r. jako element miejskiej sieci wodociągowej. Została zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda i radcę budowlanego Friedricha Loose. Ma 46 metrów wysokości i 23,3 metra średnicy. Jej zasadniczą konstrukcję stanowi osiem filarów na planie ośmioboku foremnego oraz filar centralny. Pod mansardowym dachem znajdował się zbiornik na wodę, który w ostatnich latach został zdemontowany. Dolną część obiektu stanowią trzy kondygnacje użytkowe, na których mieściły się mieszkania i biura.

Jeszcze niedawno niszczejącej wieży groziła rozbiórka. Miastu udało się ją uratować. Wyremontowane zostały wnętrza, a obok wieży stanęła przeszklona klatka schodowa z windą. W odrestaurowanym budynku działa m.in. kawiarnia oraz interaktywna wystawa przybliżająca zagadnienia związane z węglem.

– Do starej wieży wraca nowe życie – komentowała podczas otwarcia prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Zabrzańska wieża ciśnień to jeden z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejszy, obiektów tego typu na Śląsku. Dziedzictwo, które chcemy chronić i przekazywać następnym pokoleniom, jest tu wyjątkowo obecne. Czuję ogromną radość, że udało nam się stworzyć w Zabrzu kolejne piękne miejsce – dodała.

34,2 mln zł – to wartość projektu rewitalizacji wieży ciśnień.
23,7 mln zł – to wysokość pozyskanego przez miasto unijnego dofinansowania.