Premier RP z wizytą w Zabrzu. Na Śląsk trafi ponad 5 miliardów euro!

08.12.2022

Przeszło 5,1 mld euro trafi na Śląsk z funduszy europejskich. O rekordowo wysokim dofinansowaniu dla regionu premier Mateusz Morawiecki poinformował 7 grudnia w Zabrzu, w trakcie konferencji „Fundusze Europejskie dla Śląska”, która odbyła się w Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza. Program gigantycznego dofinansowania województwa śląskiego został zatwierdzony przez Komisję Europejską.

Jak podkreślił premier Morawiecki jest to rekordowe dofinansowanie dla województwa. Podkreślił również, że transformacja regionu jest koniecznością, a otrzymane fundusze unijne na to pozwolą.

– Do tej pory w Zabrzu skutecznie sięgnęliśmy po ponad miliard złotych z funduszy unijnych, które zainwestowaliśmy w wiele ważnych dla mieszkańców projektów – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Przed nami następne strategiczne zadania, na realizację których musimy pozyskać kolejne środki – projekty drogowe, ekologiczne i społeczne czy rewitalizacja terenów pokopalnianych i obiektów poprzemysłowych jak np. Elektrociepłownia Zabrze.
Przemysł ciężki był ogromną siłą Zabrza i dawał wsparcie różnym dziedzinom życia, m.in. klubom i obiektom sportowym czy inicjatywom kulturalnym. Dziś jako samorząd nie tylko utrzymujemy i wspieramy liczne przedsięwzięcia z zakresu sportu, kultury czy rewitalizacji obiektów dziedzictwa poprzemysłowego, ale także podejmujemy działania dedykowane środowisku czy rozwojowi medycyny i nauki. To wszystko wymaga ogromnych środków finansowych, dlatego m.in. utworzyliśmy specjalną strefę ekonomiczną. Dziś przygotowujemy się do skutecznego pozyskania kolejnych środków unijnych
– dopowiada prezydent Zabrza.

W trakcie spotkania, które odbyło się wczoraj w Zabrzu Mateusz Morawiecki podkreślił, że to mieszkańcy regionu najlepiej wiedzą, jak powinna wyglądać jego transformacja i zaznaczył, że perła, jaką jest śląski przemysł powinna zostać odpowiednio zagospodarowana.

– Chcemy korzystać z tego dobra, jakim jest polski węgiel. I chcemy tworzyć jak najlepsze miejsca pracy, żeby ludzie stąd nie wyjeżdżali. Chcemy by śląskie uczelnie i tutejszy przemysł przyciągały ludzi, przyciągały pracowników – podkreślał premier RP.

Dodał również, że gdy przyjeżdża na Śląsk, myśli zawsze o największym skarbie tego regionu.

– Wiem, że to ludzie są tym skarbem. Ludzie, którzy doświadczyli trudnej transformacji tego regionu. Dlatego postawiliśmy na nowe miejsca pracy. Z tych środków europejskich chcemy przede wszystkim tworzyć nowe miejsca pracy, by ta lokomotywa polskiej gospodarki ruszyła jak najszybciej z miejsca – mówił Mateusz Morawiecki.

Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej, podkreślił, że otrzymane fundusze powinny zostać wykorzystane z jak największą korzyścią dla regionu i jego mieszkańców. Środki będą inwestowane w konkretnych obszarach – m.in. w obszarze transportu i rynku pracy, a także transformacji regionu i kształceniu, by tutejsze uczelnie mogły kształcić nową kadrę inżynierską.

Wczorajsze spotkanie było także okazją do ważnych rozmów w środowisku śląskich liderów życia społecznego, gospodarczego i naukowego, gdzie nowa perspektywa unijna jest kluczowa.