Prezydent Zabrza wręczyła stypendia najbardziej uzdolnionym uczniom

06.12.2022

Wczoraj, w Klubie Biznesowym Areny Zabrze, odbyła się uroczystość, w trakcie której prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik wręczyła stypendia najbardziej uzdolnionym uczniom uczęszczającym do zabrzańskich placówek oświatowych.

Bardzo się cieszę, że mamy w Zabrzu tak wielu młodych, ambitnych ludzi, którzy chętnie sięgają po laury i nagrody. Wielu znakomitych mieszkańców naszego miasta to wybitni naukowcy, których nazwiska zapisały się złotymi zgłoskami w historii Zabrza, a także kraju, a nawet świata. Jestem przekonana, że tutaj na tej sali siedzą ludzie z dużym potencjałem, którzy chcą razem z nami budować ambitne Zabrze. Cieszę się, że potraficie ciężko pracować, szlifować swoje talenty i zachwycać nas nimi. To wspaniała czternastka, która uzyskała piękne wyniki w nauce. Gratuluje wam młodzi laureaci, ale podziękowania składam także na ręce rodziców i nauczycieli – stwierdziła podczas uroczystości prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Wyróżnieni stypendiami uczniowie wykazali się największymi osiągnięciami naukowymi w roku szkolnym 2020/2021. Były to konkursy przedmiotowe organizowane przez Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach, jak również ogólnopolskie konkursy pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza przyznała ostatecznie czternaście stypendiów dla wybitnie uzdolnionych uczniów IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, którzy wykazali się wysokimi osiągnięciami w dziedzinie nauki. W spotkaniu uczestniczyli również: Łucja Chrzęstek-Bar – przewodnicząca Rady Miasta Zabrze, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Zabrzu Ewa Wolnica, dyrektorzy szkół oraz stypendyści i ich rodzice.

26 sierpnia 2019 r. została podjęta uchwała Rady Miasta Zabrze w sprawie określenia szczegółowych warunków udzielania stypendiów dla uzdolnionych uczniów w ramach Programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży pobierających naukę na terenie Miasta Zabrze.

Zgodnie z w/w uchwałą stypendium mogą otrzymywać wybitnie uzdolnieni uczniowie szkół podstawowych oraz licealiści, którzy są uczestnikami, laureatami, finalistami konkursów, turniejów, olimpiad międzynarodowych; olimpiad ogólnopolskich, których wykazy znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz olimpiad wojewódzkich, których wykazy znajdują się na stronie internetowej Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach. Wnioski o przyznanie stypendiów dla uczniów mogą zgłaszać dyrektorzy lub nauczyciele szkół, rodzice lub opiekunowie prawni oraz pełnoletni uczniowie.