W Zabrzu świętowano 70-lecie śląskiej neurologii

28.11.2022

27 listopada w hotel Diament w Zabrzu odbyła się uroczysta gala z okazji 70-lecia śląskiej neurologii. W trakcie spotkania zaprezentowano historię i teraźniejszość Kliniki. W programie obchodów znalazły się m.in. zagadnienia dotyczące rozwoju neurologii na przełomie wieków, początku neurologii dziecięcej na Śląsku. Omówiono też sylwetkę profesora Władysława Chłopickiego – inicjatora nowego kierunku badań w neurologii.

– Renoma Kliniki i Katedry to wynik pracy wielu pokoleń doskonałych lekarzy. Podejmowane na przestrzeni lat konsekwentne wysiłki całego zespołu zmierzały do stworzenia w Zabrzu ośrodka na wysokim poziomie oraz stałego rozwijania śląskiej medycyny. Z tego bogatego dorobku korzystają dziś pacjenci, którzy z Państwa pomocą odzyskują zdrowie i nadzieję. Za te wszystkie wysiłki składam serdeczne podziękowania – mówiła podczas wydarzenia prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Podczas uroczystości wręczono wyróżnienia zasłużonym dla zabrzańskiej neurologii. Otrzymali je m.in.: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Monika Adamczyk-Sowa, prof. Krystyna Pierzchała – kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu ŚUM w Katowicach w latach 1996-2015 oraz dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko w Zabrzu ŚUM dr n. med. Dariusz Budziński.

Trzy lata po powołaniu Akademii Lekarskiej, czyli dzisiejszego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, swoje funkcjonowanie w Zabrzu rozpoczęła Katedra i Klinika Neurologii. Przez ostatnich siedem dekad działalności wyszkoliła setki lekarzy oraz pomogła tysiącom pacjentów z całego kraju.

Obecnie stoimy w przededniu kolejnego wydarzenia, które na stałe zapisze się w historii Katedry i Kliniki Neurologii – otwarcia w Zabrzu pierwszego w Polsce Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane.