Miasto Zabrze podczas XII Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw

23.11.2022

„Rola samorządów we wspieraniu przedsiębiorczości” oraz „Miasto przyjazne mieszkańcom i biznesowi” to tematy paneli, w których prezydent Zabrza uczestniczyła w ramach XII Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W trakcie dyskusji zauważono, że modelowo przygotowana przestrzeń zabrzańskiej strefy ekonomicznej przyniosła w krótkim czasie bardzo dobre efekty, dając inwestorom możliwość realizacji swoich planów, a mieszkańcom miejsca pracy i wpływy do budżetu miasta.

– Zauważona została także troska miasta o podnoszenie komfortu życia mieszkańców, dla których realizujemy wiele ważnych projektów i inwestycji – dodaje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Zabrze na przestrzeni ostatnich lat z ośrodka przemysłu ciężkiego stało się miastem medycyny i nauki, ale też dziedzictwa poprzemysłowego, kultury i sportu Wspólnie jesteśmy odpowiedzialni za rozwój Zabrza, dlatego ważne aby inwestorzy i mieszkańcy angażowali się w realizowane działania. Gratuluję organizatorom kongresu kolejnego ważnego dla Śląska oraz sektora małych i średnich przedsiębiorstw wydarzenia – dopowiada prezydent Zabrza.

12. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw odbywał się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach od 20 do 22 listopada. Patronat nad tym wydarzeniem objął Parlament Europejski, a partnerem strategicznym Kongresu było Miasto Zabrze. Hasłem największego wydarzenia w Europie skierowanego dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw było zdanie „Biznes w obliczu wielkich wyzwań”.

W trakcie dwudniowego wydarzenia można było posłuchać wystąpień key spekerów, wziąć udział w warsztatach i panelach dyskusyjnych oraz zasięgnąć rad ekspertów w trakcie indywidualnych konsultacji. Dodatkowo przedsiębiorcy mogli liczyć na międzynarodowe spotkania B2B z firmami z Chin i Europy.

– Kongres tworzy przestrzeń, w której przedsiębiorcy znajdują wiedzę, umiejętności i inspiracje do rozwoju i stawienia czoła aktualnym wyzwaniom – komentuje Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, która była organizatorem wydarzenia.

Jedenaście ubiegłych edycji zgromadziło kilkadziesiąt tysięcy uczestników w tym przedstawicieli świata biznesu, nauki, polityki i środowisk gospodarczych. W tym roku zaplanowano kilkadziesiąt wystąpień na scenie, sesji panelowych oraz szereg warsztatów i spotka z udziałem ekspertów z kraju i zagranicy.