Finał wystawy „100 twarzy Zabrza na 100-lecie miasta”

24.10.2022

W strefie coworkingowej centrum handlowego Platan w Zabrzu odbył się w miony weekend finał wystawy pt. „100 twarzy Zabrza na 100-lecie miasta”. Multimedialny projekt, zrealizowany z okazji obchodów 100-lecia nadania praw miejskich Zabrzu, miał swoją premierę 2 października. Jego autorem był fotograf Adam Krajewski oraz stowarzyszenie Zabrzańska Inicjatywa Społeczna.

Podsumowanie projektu było okazją do spotkania się osób, których twarze zostały uwiecznione w ramach projektu. Każdy z uczestników otrzymał dyplom z podziękowaniem za udział w tej wyjątkowej inicjatywie oraz swoje zdjęcie, które prezentowane było w ramach ekspozycji. Finał stał się również naturalną okazją do integracji zabrzańskiego społeczeństwa, które zgodnie z ideą przedsięwzięcia różni się między sobą, tworząc równocześnie obraz miasta jako całości. Zapowiedziano również, że w kolejnych latach koncept będzie kontynuowany co pozwoli na przedstawienie twarzy kolejnych zabrzan.

– Zdecydowaną większość z nich wykonałem w miejscu pracy osoby fotografowanej. Oczywiście łatwiej byłoby zrobić zdjęcia w studiu fotograficznym, natomiast nie miałyby one tego klimatu i charakteru, który chciałem osiągnąć i przekazać. Dobór osób do sesji nie był przypadkowy. Chciałem pokazać 100 osób, których cechy charakteru oraz umiejętności niejako nawzajem się wykluczają, ale razem tworzą jedno „ciało”, jedno, wyjątkowe miasto, jakim jest Zabrze – mówi Adam Krajewski, autor wszystkich zdjęć.

Z bohaterami wystawy można się jeszcze zapoznać na dedykowanej akcji stronie internetowej twarzezabrza.pl. Na kanale YouTube „Twarze Zabrza” można z kolei zobaczyć filmiki z życzeniami składanymi przez bohaterów wystawy „100 twarzy Zabrza na 100-lecie miasta”.