Premiera „Chopców z Roosevelta”

10.10.2022

To był wyjątkowy wieczór, pełen wspomnień, emocji i wzruszeń. Za nami premiera kolejnego spektaklu Teatru Nowego w Zabrzu – “Chopcy z Roosevelta” Katarzyny Knychalskiej, w reżyserii Jacka Głomba, inspirowanego książką Pawła Czado “Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach”. Spektakl o “złotych latach” Górnik Zabrze S.A. jest pomyślany jako lokalna opowieść, z której legniccy twórcy zaproszeni do Teatru Nowego w Zabrzu są dobrze znani. Historia drużyny przełoży się w sposób naturalny na ludzi, którzy ją tworzyli i na miasto, w którym się rozgrywała.

– Nie ma Zabrza bez Górnika i nie ma Górnika bez Zabrza. Pokazali to aktorzy Teatru Nowego w Zabrzu. Bacznie przyglądając się historii Górnika Zabrze S.A. zaprezentowali fantastyczny spektakl, którego premiera odbyła się w ub. piątek – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Z dużym wzruszeniem i zadowoleniem odebrałam to piękne wydarzenie. Gratuluje serdecznie reżyserowi Jackowi Głombowi, autorce tekstu Katarzynie Knychalskiej, autorowi książki o złotych czasach Górnika Pawłowi Czado oraz naszym aktorom, którzy rewelacyjnie zagrali to przedstawienie. Dyrektorowi Jerzemu Makselonowi dziękuję za inicjatywę, która świetnie wpisała się w obchody 100-lecia nadania Zabrzu praw miejskich – dopowiada prezydent Zabrza.

Oprócz przedstawicieli zabrzańskiego samorządu na czele z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik oraz przewodniczącą Rady Miasta Zabrze Łucją Chrzęstek-Bar podczas premiery na widowni nie mogło zabraknąć nie tylko wielbicieli teatru, ale także wybitnych sportowców i ich najbliższych. To oni byli prawdziwymi bohaterami tego wieczoru, to ich losy stały się inspiracją dla autorki sztuki i autora książki, na podstawie której wystawiono spektakl pt. „Chopcy z Roosevelta”. Na widowni Teatru Nowego zasiedli m.in.: Stanisław Oślizło z żoną Heleną, Jan Banaś, Hubert Kostka z żoną i córkami, Jan Kowalski z synem Januszem, Henryk Latocha z córką Kariną oraz żona Stefana Floreńskiego – Marianna z córką Zuzią.

Opowieść o Górniku prezentowana na deskach Teatru Nowego w Zabrzu nie jest stricte dokumentalna. Teatr nie lubi dosłowności. Artyści tworząc lokalne opowieści czerpią szeroko z faktów, ale potem pozwalają sobie przełożyć je na teatralną metaforę. Dzięki temu spektakl nie pozostaje jedynie lokalny – robi się zrozumiały dla mieszkańców innych miast. W przypadku Górnika takie „zuniwersalizowanie” opowieści jest szczególnie ważne, bo przecież sukcesy drużyny swoim zasięgiem wychodziły daleko poza Zabrze.

„Chopcy z Roosevelta” opowiadają o historii sportowców, którzy na co dzień zmagają się z ogromną ambicją, ograniczeniami ciała, ale też ze swoją śląską tożsamością czy troskami życia codziennego. To również opowieść o ich rodzinach, sąsiadach i kibicach całej Polski. Dzięki takiemu rozszerzeniu spektakl zadaje pytania: co stanowi o fenomenie takich zjawisk, jak Górnik Zabrze? Czym jest duch sportowy dziś, a czym był kiedyś? Jak zmienia się piłka pod wpływem pieniędzy, oczekiwań i mediów? Co sprawia, że jako Polacy, tak bardzo potrzebujemy sukcesów sportowych, by podkreślić naszą zbiorową siłę? Jakie ambicje przelewamy na piłkarzy?

Spektakl staje się więc także punktem refleksji nad problemami wychodzącymi znacznie dalej poza piłkarskie boisko.

W główne role wcielili się: Hanna Boratyńska, Anna Konieczna, Joanna Romaniak, Maciej Kaczor, Andrzej Kroczyński, Krzysztof Urbanowicz, Jakub Piwowarczyk, Marian Wiśniewski.

Spektakl zaprezentowany zostanie również 17 października br. podczas XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2022.