Przed nami wielkie otwarcie Wieży Ciśnień

05.10.2022

Już w najbliższy weekend czeka nas wielkie otwarcie zrewitalizowanej Wieży Ciśnień w Zabrzu! Zabrzańska Wieża Ciśnień powraca w nowej odsłonie na turystyczną i kulturalną mapę Śląska i Polski! Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście Zabrze właśnie zyskał drugie życie.

Choć sama wieża liczy sobie ponad 100 lat, w jej wnętrzu, już od 8 października podziwiać będzie można nowoczesną i multimedialną wystawę – CARBONEUM, poświęconą tematyce węgla jako pierwiastka, a także spędzić przyjemnie czas w znajdującej się na samej górze kawiarni.

Przed nami weekend otwarcia. 7 października br. na terenie należącym do Wieży odbędzie się tegoroczny Dzień Nauki.

Jednymi z pierwszych odwiedzających wystawę Carboneum będą zatem zabrzańscy uczniowie, a już od godziny 15.00 do godz. 18.00 na zwiedzanie zapraszamy tych z Państwa, którzy nie mogą być z nami w sobotę.

Z kolei na 8 października br. zaplanowano wielki Rodzinny Piknik, w godzinach 14.00-18.00.

W programie:

– pokazy chemiczne, zabawy i animacje z kolektywem teatralnym ,,Lufcik na korbkę”, w godzinach 14.00-16.00

– zwiedzanie wystawy Carboneum, w godzinach 16.00-18.00 – wstęp wolny!

– występ Teatru Ocelot, godzina 16.00

– występ Marcina Wyrostka, godzina 17.00

– zakończenie, godzina 18.00.

*Warsztaty kreatywne dla najmłodszych, gry i zabawy, oraz strefa gastro dostępne w godzinach trwania wydarzenia

** Więcej informacji dostępnych na stronie www.muzeumgornictwa.pl

Adres: Wieża Ciśnień, ul. Zamoyskiego 2, Zabrze.


Wieża Ciśnień przy ul. Zamoyskiego powstała w 1909 r. jako element miejskiej sieci wodociągowej. Została zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda i radcę budowlanego Friedricha Loose. Ma 46 metrów wysokości i 23,3 metra średnicy. Jej zasadniczą konstrukcję stanowi osiem filarów na planie ośmioboku foremnego oraz filar centralny. Pod mansardowym dachem znajdował się zbiornik na wodę, który w ostatnich latach został zdemontowany. Dolną część obiektu stanowią trzy kondygnacje użytkowe, na których mieściły się mieszkania i biura.

Jeszcze niedawno niszczejącej wieży groziła rozbiórka. Miastu udało się ją uratować. Wyremontowane zostały wnętrza, a obok wieży stanęła przeszklona klatka schodowa z windą. W odrestaurowanym budynku działać będą m.in. kawiarnia oraz interaktywna wystawa przybliżająca zagadnienia związane z węglem.

– Do starej wieży wraca nowe życie – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Zabrzańska wieża ciśnień to jeden z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejszy, obiektów tego typu na Śląsku. Dziedzictwo, które chcemy chronić i przekazywać następnym pokoleniom, jest tu wyjątkowo obecne. Czuję ogromną radość, że udało nam się stworzyć w Zabrzu kolejne piękne miejsce – dodaje.

34,2 mln zł – to wartość projektu rewitalizacji wieży ciśnień.
23,7 mln zł – to wysokość pozyskanego przez miasto unijnego dofinansowania.