Promocja książki „Więcej nadziei. O raku, stresie i nowych szansach”

05.10.2022

7 października, w Auli Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu – Rokitnicy, odbędzie się promocja najnowszej książki „Więcej nadziei. O raku, stresie i nowych szansach”, której treść naukowa jest owocem pracy i studiów prof. dr. n. med. Jadwigi Jośko-Ochojskiej – kierownika Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej SUM w Zabrzu. W spotkaniu udział wezmą również współautorzy publikacji: Joanna Sell i Andrzej Ochojski.

To książka adresowana do szerokiego grona czytelników: do osób dotkniętych chorobą nowotworową, do ich bliskich, do lekarzy i studentów medycyny i każdego z nas, zmagającego się z ciężką chorobą i przewlekłym stresem. – Napawająca ludzi lękiem choroba nowotworowa wcale nie musi być traktowana jak wyrok – pisze autorka prof. Jośko-Ochojska. Ten pogląd opiera nie tylko na osobistych, dramatycznych doświadczeniach z przebytej choroby, lecz przede wszystkim na wynikach najnowszych badań naukowych, o czym świadczy podane w książce piśmiennictwo – ponad 300 najnowszych publikacji naukowych.

Zawarta w tytule nadzieja i nowe szanse dla chorych stanowią motyw przewodni całej książki, a jej konstrukcja to droga: od wyznaczenia sobie celu – dożyć jutra, przez poznanie i zrozumienie zagrożeń, porady jak łagodzić życie w przewlekłej chorobie, aż po „Ścieżki nadziei” – rozdział o efektywnym wspieraniu terapii nowotworowej i zwiększaniu szans na ich powodzenie.

W ramach spotkania przewidziane zostały wystąpienia:

  • prof. J. Jośko-Ochojskiej: „Znaczenie radzenia sobie ze stresem w chorobie nowotworowej dla wspierania skuteczności terapii” (20 min.);
  • mgr J. Sell: „Terapeutyczna funkcja przeżywania sztuki” (15 min.);
  • mgr A. Ochojskiego: „Maraton, czyli jak powstawała nasza książka” (15 min.).

Po wystąpieniach przewidziano czas na pytania oraz bezpośrednią dyskusję z uczestnikami, możliwość zakupu książki i uzyskania autografów autorów.