Październik w Teatrze Nowym

05.10.2022

W październiku z pewnością widzowie Teatru Nowego nie będą narzekać na nudę! Repertuar w tym miesiącu rozpieści nawet najbardziej wymagającą publiczność. Przede wszystkim czekają nas dwie premiery – „Chopcy z Roosevelta” Katarzyny Krychalskiej w reż. Jacka Głomba (7 października) oraz „Ucieczka” Stanisława Bieniasza w reż. Krzysztofa Prusa. 15 października rozpocznie się XXI Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”, który potrwa do 23 października.

“Chopcy z Roosevelta” Katarzyny Knychalskiej, w reżyserii Jacka Głomba to spektakl inspirowany książką Pawła Czado “Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach”. To będzie wyjątkowe wydarzenie! Spektakl o “złotych latach” Górnik Zabrze S.A. jest pomyślany jako lokalna opowieść, z której legniccy twórcy zaproszeni do Teatru Nowego w Zabrzu są dobrze znani. Historia drużyny przełoży się w sposób naturalny na ludzi, którzy ją tworzyli i na miasto, w którym się rozgrywała. Prapremiera już za tydzień – 7 października o godz. 19.00. Kolejne spektakle 8 i 9 października o godz. 18.00.

Opowieść o Górniku nie będzie jednak stricte dokumentalna. Teatr nie lubi dosłowności. Artyści tworząc lokalne opowieści czerpią szeroko z faktów, ale potem pozwalają sobie przełożyć je na teatralną metaforę. Dzięki temu spektakl nie pozostaje jedynie lokalny – robi się zrozumiały dla mieszkańców innych miast. W przypadku Górnika takie „zuniwersalizowanie” opowieści jest szczególnie ważne, bo przecież sukcesy drużyny swoim zasięgiem wychodziły daleko poza Zabrze.

Więcej: https://miastozabrze.pl/2022/09/30/chopcy-z-roosevelta-juz-wkrotce-na-deskach-teatru-nowego-w-zabrzu/

16 października, o godz. 18.30, będzie miała miejsce premiera „Ucieczki” Stanisława Bieniasza w reż. Krzysztofa Prusa. „Całe życie uciekał od wszystkiego… Uciekał od rzeczywistości, od życia i od prawdy, zwłaszcza od prawdy o sobie samym” – tak Stanisław Bieniasz zaczyna osadzoną w realiach Zabrza czasu stanu wojennego tragi-komiczną powieść o wykorzenionym Ślązaku, zdeklasowanym nauczycielu, toksycznym mężu i ojcu, który niespodziewaną szansę na poprawę losu otrzymał za cenę wstąpienia w szeregi milicji. W spektaklu na scenie zobaczymy: Dorotę Rusek-Binowską, Grzegorza Cinkowskiego, Jarosława Karpuka oraz Roberta Lubawego.

15 października, spektaklem pt. „Prawo wyboru” w wykonaniu Teatru Nowego w Poznaniu, rozpocznie się XXI edycja Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”. Dwanaście spektakli, na które składają się najbardziej znaczące inscenizacje dramatu polskiego i obcego, w wykonaniu najlepszych zespołów teatralnych z całej Polski, imprezy towarzyszące – w tym dyskusje z twórcami spektakli czy czytanie dramatów w wykonaniu młodzieżowych grup teatralnych – to wszystko czeka na miłośników teatru w ramach XXI edycji Festiwalu.

Festiwal od ponad dwudziestu lat organizuje Miasto Zabrze oraz Teatr Nowy. To okazja do obejrzenia znakomitych przedstawień i spotkania z uznanymi zespołami.

Festiwal ukazuje jeden z nurtów współczesnego teatru – nurt ukierunkowany na realizację i interpretację dramatu (polskiego jak i obcego) powstałego po 1989 r., który stara się spełniać postulat „lustra rzeczywistości” i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym i in.

W tym roku do udziału w festiwalu organizatorzy zaprosili teatry m.in. : z Łodzi, Legnicy, Szczecina, Akademickiego Teatru Muzyczno-Dramatycznego w Równem / Ukraina oraz Wrocławia.

Oprócz spektakli festiwalowych odbędzie się również szereg imprez towarzyszących, m.in. „Smykom rzeczywistość przedstawiona” – czyli prezentacje dramatów współczesnych przeznaczonych dla młodszego odbiorcy, w wykonaniu zabrzańskich grup teatralnych, dyskusje z twórcami przedstawień, czytania współczesnych dramatów w wykonaniu młodzieżowych grup teatralnych.

XXI Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” potrwa do 23 października. Tego dnia ogłoszony zostanie też werdykt jury.

Pełen repertuar i bilety dostępne są na stronie: https://teatrzabrze.pl/festiwal-2022/

Bilety: https://teatrzabrze.pl/schedule/