„Chopcy z Roosevelta” – premierowy spektakl Teatru Nowego zobaczymy już w piątek!

05.10.2022

“Chopcy z Roosevelta” Katarzyny Knychalskiej, w reżyserii Jacka Głomba to spektakl inspirowany książką Pawła Czado “Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach”. To będzie wyjątkowe wydarzenie! Spektakl o “złotych latach” Górnik Zabrze S.A. jest pomyślany jako lokalna opowieść, z której legniccy twórcy zaproszeni do Teatru Nowego w Zabrzu są dobrze znani. Historia drużyny przełoży się w sposób naturalny na ludzi, którzy ją tworzyli i na miasto, w którym się rozgrywała. Prapremiera już w najbliższy piątek – 7 października, o godz. 19.00. Kolejne spektakle 8 i 9 października o godz. 18.00.

Opowieść o Górniku nie będzie jednak stricte dokumentalna. Teatr nie lubi dosłowności. Artyści tworząc lokalne opowieści czerpią szeroko z faktów, ale potem pozwalają sobie przełożyć je na teatralną metaforę. Dzięki temu spektakl nie pozostaje jedynie lokalny – robi się zrozumiały dla mieszkańców innych miast. W przypadku Górnika takie „zuniwersalizowanie” opowieści jest szczególnie ważne, bo przecież sukcesy drużyny swoim zasięgiem wychodziły daleko poza Zabrze.

„Chopcy z Roosevelta” będą więc opowiadać o historii sportowców, którzy na co dzień zmagają się z ogromną ambicją, ograniczeniami ciała, ale też ze swoją śląską tożsamością czy troskami życia codziennego. To będzie również opowieść o ich rodzinach, sąsiadach i kibicach całej Polski. Dzięki takiemu rozszerzeniu spektakl zada pytania: co stanowi o fenomenie takich zjawisk, jak Górnik Zabrze? Czym jest duch sportowy dziś, a czym był kiedyś? Jak zmienia się piłka pod wpływem pieniędzy, oczekiwań i mediów? Co sprawia, że jako Polacy, tak bardzo potrzebujemy sukcesów sportowych, by podkreślić naszą zbiorową siłę? Jakie ambicje przelewamy na piłkarzy?

Spektakl może stać się więc także punktem refleksji nad problemami wychodzącymi znacznie dalej poza piłkarskie boisko.

W rolach głównych zobaczymy: Hannę Boratyńską, Annę Konieczną, Joannę Romaniak, Macieja Kaczora, Andrzeja Kroczyńskiego, Krzysztofa Urbanowicza, Jakuba Piwowarczyka, Mariana Wiśniewskiego.

Spektakl zaprezentowany zostanie również 17 października br. podczas XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Zabrze 2022.

Reżyseria: Jacek Głomb
Scenografia: Małgorzata Bulanda