Przed nami finał 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu – poziom 320

28.09.2022

Koncert, który zaplanowano na 29 września, stanowić będzie niejako preludium do rozpoczynających się już 1 października obchodów rocznicowego święta miasta. Prawdziwymi muzycznymi fajerwerkami będą brzmienia wystrzeliwane z ponaddźwiękową wręcz prędkością przez zjawiskowego i ekscentrycznego wirtuoza fletu prostego Maurice’a Stegera. Ten ekscentryczny „rockman” baroku zbuduje muzyczny most od Vivaldiego do Pendereckiego, wykonując z przyjaciółmi arcyciekawy ezoteryczny utwór Patrona Festiwalu, Muzyka na trzy flety proste, marimbę, perkusję i smyczki oraz Sinfoniettę no. 2 w premierowej wersji na flet prosty i smyczki. Artyście towarzyszyć będzie Sinfonia Varsovia pod batutą dyrektora Festiwalu Jurka Dybała, która na finał koncertu i festiwalu wykona prawdziwe przeboje muzyki klasycznej Muzykę ogni sztucznych oraz Muzykę na wodzie.

A za nami już dwa koncerty, które odbyły się w ramach X edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego. W ub. sobotę, wnętrza strefy K8 kopalni Guido, 320 metrów pod ziemią wypełniła muzyka ze słonecznej Italii, w wykonaniu znakomitego zespołu I Virtuosi Italiani z Werony pod kierownictwem Alberto Martiniego. Wybitni kameraliści zaprezentowali przegląd twórczości włoskich kompozytorów (w programie znalazły się m.in utwory kontrowersyjnego Giovanniego Sollimy czy też Nino Roty, twórcy muzyki do La strada Felliniego) oraz blisko związany z historią festiwalu kwintet Kartki z nienapisanego dziennika autorstwa jego Patrona.

Natomiast wczoraj, również na poziomie 320 kopalni Guido, bohaterką koncertu była harmonika szklana – verrofon, która zabrzmiała w zestawieniu z violą da gamba. Na ten instrument, czasami błędnie kojarzony jedynie ze sztuką ulicznych grajków, pisali utwory wzięci kompozytorzy, w tym Wolfgang Amadeusz Mozart. Wczoraj mogliśmy usłyszeć przenikliwe dźwięki tego wyjątkowego instrumentu w wykonaniu Philippa Marguerre”a – najwybitniejszego wirtuoza tego instrumentu, zapraszanego do współpracy m.in. przez Operę Wiedeńską.

 Profesor Penderecki, za pierwsze stypendium zdobyte w 1959 roku, wybrał się w edukacyjno-artystyczną podróż do Włoch. Choć, jak sam wspominał od strony merytorycznej wyjazd nie spełnił jego oczekiwań to „warto było zobaczyć radosną słoneczną Italię”. Podążając jego tropem zapraszam na radosną, włoską inaugurację oraz artystyczne fajerwerki pozostałych wydarzeń jubileuszowej, dziesiątej edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320 w Zabrzu – mówi Dyrektor Festiwalu Jurek Dybał.

Festiwal zainaugurował swoją działalność 22 października 2013 roku, towarzysząc obchodom jubileuszu 80. urodzin profesora Krzysztofa Pendereckiego, który świętowaliśmy w obecności samego patrona wydarzenia. Tegoroczna, X edycja to zapowiedź kolejnego spotkania muzyków najwyższego formatu.

Więcej informacji nt. tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu – poziom 320 znajdziecie Państwo TUTAJ.