Zakończył się XXVII Międzynarodowy Zabrzański Festiwal Organowy im. ks. Antoniego Chlondowskiego

26.09.2022

W miniony weekend odbyły się ostatnie dwa koncerty w ramach 27. Zabrzańskiego Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. ks. Antoniego Chlondowskiego. Odbywający się od ponad ćwierćwiecza cykl wrześniowych koncertów niezmiennie zgromadził dziesiątki wielbicieli muzyki organowej w przepięknych obiektach architektury sakralnej.

24 września w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zabrzu-Rokitnicy posłuchać można było Bogdana Narlocha – profesora Katedry Fortepianu i Organów Akademii Sztuki w Szczecinie. Artysta zaprezentował twórczość najwybitniejszych twórców muzyki organowej z całej Europy: począwszy od Johanna Sebastiana Bacha, Mieczysława Surzyńskiego, Maxa Regera, Théodore Dubois oraz Enrico Bossi.

Finałowy koncert odbył się w niedzielę w kościele pw. św. Wawrzyńca w Zabrzu-Mikulczycach. Za kontuarem organowym zasiadł profesor Akademii Muzycznej w Krakowie Wacław Golonka, a na trąbce towarzyszył mu Stanisław Dziewior, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Duet zaprezentował dzieła Jeremiaha Clarka, Georga Haendela, Mikalojusa Čiurlionis, Giulio Cacciniego, Felixa Mendelssohna, Tomasa Albinoniego oraz Johna Stanleya. Uroczystego zamknięcia festiwalu dokonał dyrektor prezydenta miasta Zabrze Jan Pawluch.

Zabrzański Międzynarodowy Festiwal Organowy im. ks. Antoniego Chlondowskiego od 1995 r. gromadzi we wrześniu wielbicieli muzyki organowej. W jego ramach zabrzańskie kościoły goszczą najwybitniejszych wirtuozów muzyki organowej. Organizatorem Festiwalu, który odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Zabrze, jest Urząd Miejski w Zabrzu, a dyrektorem artystycznym jest pomysłodawca festiwalu Waldemar Krawiec.