Światowy Dzień Turystyki w Zabrzu

26.09.2022

27 września na całym świecie obchodzony jest Dzień Turystyki. Z tej okazji w naszym mieście zorganizowane zostały wycieczki, w ramach których można było zwiedzić ciekawe miejsca, zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią, usłyszeć interesujące historie, a także wziąć udział w grze miejskiej.

Jak co roku niesłabnącym powodzeniem cieszyła się jedna z największych atrakcji Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – podziemna trasa Sztolni Królowa Luiza połączona ze spływem łodziami pod centrum miasta.

Nie tylko dla kibiców Górnika Zabrze swoje podwoje otwarła Arena Zabrze. Uczestnicy wycieczki zobaczyć mogli jak funkcjonuje największy obiekt sportowy w naszym mieście oraz zajrzeć w miejsca, które w dzień meczowy są dla kibiców niedostępne.

Historię Donnersmarcków, huty i przede wszystkim obecnego zabrzańskiego Ratusza, który niegdyś pełnił rolę budynku dyrekcji huty opowiedział zastępca prezydenta Miasta Zabrze Krzysztof Lewandowski. W trakcie spaceru po budynku zobaczyć można było między innymi gabinet prezydenta miasta, czy salę sesyjną, gdzie radni miejscy podejmują najważniejsze dla życia mieszkańców decyzje.

Kilkadziesiąt osób stawiło się również na starcie Gry Miejskiej w Punkcie Informacji o Mieście. Na zawodników czekał szereg zadań które przybliżyły im historię najważniejszych obiektów w mieście, a na wszystkich uczestników czekały zestawy upominków związanych ze 100-leciem naszego miasta.

Światowy Dzień Turystyki (ang. World Tourism Day, WTD) to święto obchodzone corocznie 27 września, ustanowione przez ONZ (UNWTO). Światowy Dzień Turystyki uchwalono w 1979 roku, a pierwsze obchody odbyły się w 1980 roku pod hasłem „Tourism’s contribution to the preservation of cultural heritage and to peace and mutual understanding” („Wkład turystyki dla zachowania dziedzictwa kulturowego, pokoju i wzajemnego zrozumienia”). Celem tego dnia jest podniesienie świadomości na temat roli turystyki w ramach społeczności międzynarodowej i pokazania, jak wpływa na społeczne, kulturowe, polityczne i ekonomiczne wartości na całym świecie.