Zabrze przestrzenią rozwoju

Za nami dożynki w ROD „Kolejarz” i ROD „Tulipan”

29.08.2022

W miniony weekend w naszym mieście w Rodzinnych Ogrodach Działkowych „Kolejarz” i „Tulipan” obchodzono dożynki. Tradycyjne święto plonów to dla rolników i działkowców jedna z najpiękniejszych uroczystości w roku. Dożynki są zwieńczeniem ciężkiej pracy oraz wspaniałą formą podziękowania za jej owoce. Obchody dożynkowe były także okazją do wyróżnienia działkowców za sumienną realizację obowiązków działkowca i pracę na rzecz ogrodu, wręczono także brązowe, srebrne i złote Odznaki Zasłużonego Działkowca.

Ogrody działkowe to wraz z lasami, parkami i łąkami płuca naszego miasta. Dają wytchnienie i radość miłośnikom przyrody oraz ich rodzinom. Wymagają odpowiedzialności i nakładów pracy, których zwieńczeniem są wspaniałe plony oraz cudowne warunki do spędzania wolnego czasu. Aktywne, proekologiczne postawy przynoszą pożytek każdemu z nas i stanowią wzór godny naśladowania dla wszystkich zabrzan. Życzę coraz bogatszych plonów, wielu pogodnych dni, dobrego zdrowia, spełnienia marzeń, a także wszelkiej pomyślności mówił podczas uroczystości w ROD „Kolejarz” Krzysztof Lewandowski, zastępca prezydenta Miasta Zabrze.

Warto wspomnieć, że ogrody działkowe pojawiły się w Europie przed ponad dwustu laty jako pomoc charytatywna dla najbiedniejszych rodzin. W czasach pierwszej i drugiej wojny światowej, okresie kryzysu lat 30-tych oraz w ciężkich latach powojennych uprawa działki dawała mieszkańcom szansę przetrwania. W Polsce ogródki działkowe pojawiły się z końcem XIX wieku, początkowo na obrzeżach miast, a z czasem stały się zielonymi wyspami w ich centrum. W Zabrzu ogrody działkowe stanowią ważny element miejskiej infrastruktury, skupiając bogate życie lokalne.