64. rocznica katastrofy górniczej w KWK Makoszowy

26.08.2022

Dzisiaj obchodzimy w Zabrzu 64. rocznicę katastrofy górniczej, do której doszło w kopalni „Makoszowy” w sierpniu 1958 r. W wyniku podziemnego pożaru zginęło tam 72 górników, a 87 doznało ciężkiego zatrucia. Była to największa tragedia w powojennej Polsce, która przyczyniła się do zmiany przepisów dotyczących bezpieczeństwa pracy w górnictwie.

Pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy spotkali się przedstawiciele górniczych związków zawodowych, władze kopalni oraz przedstawiciele zabrzańskiego samorządu na czele z prezydentem Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik.

– Któż z nas nie pamięta ciężkiego przemysłu w naszym mieście. To dzięki niemu mogliśmy sięgnąć po prawa miejskie. W pamięci pozostają właśnie Ci bohaterowie, którzy pracowali na rzecz i rozwój Zabrza. Kiedyś z nadzieja patrzyliśmy na KWK Makoszowy, która miała dobre pokłady węgla i była bezpieczna. To co teraz jednak możemy zrobić to zachować pamięć, o górnikach, o naszej pięknej budującej historii i ciężkiej pracy. Musimy zrobić wszystko żeby ocalić ją ocalić. Cześć pamięci górniczej! – Powiedziała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.