Za nami obchody 101. rocznicy III Powstania Śląskiego

16.08.2022

15 sierpnia w Zabrzu-Kończycach odbyły się miejskie obchody upamiętniające wybuch III Powstania Śląskiego. Tego dnia obchodziliśmy też rocznicę Cudu nad Wisłą oraz Święto Wojska Polskiego.

Niedzielne uroczystości zostały zainaugurowane mszą świętą w kościele pw. Bożego Ciała. Następnie pod Pomnikiem Poległych w Powstaniach Śląskich przedstawiciele zabrzańskiego samorządu na czele z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik oraz licznymi delegacjami złożyły wieńce i uczciły pamięć powstańców śląskich. O oprawę artystyczną wydarzenia zadbała Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod batutą Henryka Mandrysza.

– Z ogromną radością i wzruszeniem stoimy w tym wyjątkowym miejscu w Zabrzu, które jeszcze nie tak dawno było podzielone i było świadkiem bardzo ważnych wydarzeń historycznych – stwierdziła podczas uroczystości prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Chcemy by wszystko to, co najpiękniejsze w naszym mieście miało wspólny mianownik. Myślę, że każdy z nas ma w swoim sercu wypisaną historię Śląska i gdy słyszymy takie nazwiska, jak Korfanty, to nasze serca mocniej biją. Mamy to szczęście, że nie musimy się martwić tym, że ojciec czy syn poszedł na wojnę, ale za to możemy razem działać i pomnażać to dobro, które stało się naszym udziałem – dodała prezydent Zabrza.

Wieczorem, na terenie Dzielnicowego Ośrodka Kultury przy ul. Dorotki 3 w Kończycach, odbyła się Biesiada Śląska z zespołem De Silvers.

Historia trzech powstań śląskich była wyjątkowo burzliwa. Pierwsze wybuchło 16 sierpnia 1919 r. i było sprzeciwem przeciw aresztowaniu śląskich przywódców Polskiej Organizacji Wojskowej. Nie zakończyło się sukcesem, ale zwróciło uwagę innych krajów na sprawę Śląska. II Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r., a jego tłem były przygotowania do plebiscytu, który odbył się w marcu 1921 r. Dopiero trzecie powstanie, które wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r., przesądziło o przyznaniu Polsce dużej części terytorium Górnego Śląska.

Głównymi organizatorami uroczystości, które odbyły się w Zabrzu-Kończycach15 sierpnia byli: Pamięć i Tożsamość – Komitet Obchodów Rocznicy Powstań Śląskich przy parafii Bożego Ciała w Kończycach, Miasto Zabrze, Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu, Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Zabrzu-Kończycach oraz Rada Dzielnicy Kończyce.