Zabrze przestrzenią rozwoju

Przed nami obchody upamiętniające wybuch III Powstania Śląskiego

12.08.2022

15 sierpnia w Zabrzu-Kończycach odbędą się miejskie obchody upamiętniające wybuch III Powstania Śląskiego. Uroczystości zainauguruje msza święta w kościele pw. Bożego Ciała.

Następnie pod Pomnikiem Poległych w Powstaniach Śląskich przedstawiciele zabrzańskiego samorządu i in. delegacje złożą wieńce i uczczą pamięć powstańców śląskich. O oprawę artystyczną wydarzenia zadba Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod batutą Henryka Mandrysza. Wieczorem, na terenie Dzielnicowego Ośrodka Kultury przy ul. Dorotki 3 w Kończycach, odbędzie się śląska biesiada z zespołem De Silvers.

Historia trzech powstań śląskich była wyjątkowo burzliwa. Pierwsze wybuchło 16 sierpnia 1919 r. i było sprzeciwem przeciw aresztowaniu śląskich przywódców Polskiej Organizacji Wojskowej. Nie zakończyło się sukcesem, ale zwróciło uwagę innych krajów na sprawę Śląska. II Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r., a jego tłem były przygotowania do plebiscytu, który odbył się w marcu 1921 r. Dopiero trzecie powstanie, które wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r., przesądziło o przyznaniu Polsce dużej części terytorium Górnego Śląska.

Głównymi organizatorami uroczystości, które odbędą się w Zabrzu 15 sierpnia są: Pamięć i Tożsamość – Komitet Obchodów Rocznicy Powstań Śląskich przy parafii Bożego Ciała w Kończycach, Miasto Zabrze, Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu, Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Zabrzu-Kończycach oraz Rada Dzielnicy Kończyce.

Plakat rocznica Powstań Śląskich