Rozpoczęła się konserwacja pomnika Braci Górniczej

05.08.2022

Charakterystyczny dla naszego miasta monument – pomnik Braci Górniczej usytuowany przy ul. 3 Maja – przechodzi właśnie renowację. Jej głównym celem jest przywrócenie pełnych walorów technicznych i estetycznych dziełu wybitnego polskiego rzeźbiarza Mariana Koniecznego i zapewnienie jego przetrwania poprzez przeprowadzenie specjalistycznych prac konserwatorskich, co z pewnością nie tylko poprawi jego stan, ale też zapewni, że cieszyć będzie swoim widokiem kolejne pokolenia.

Obecnie pomnik Braci Górniczej stanowi ważny element w przestrzeni publicznej miasta głównie ze względu na fakt, iż służy podtrzymywaniu pamięci związanej z górniczym dziedzictwem.

– Silną pozycję naszego miasta przez lata swoją ciężką i niebezpieczną pracą budowali górnicy. Dlatego w trosce o zachowanie Ich pamięci przystępujemy do modernizacji pomnika Braci Górniczej przy ul. 3 Maja – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Prace dofinansowane zostały ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wartość dofinansowania: 80 tys. zł.

Całkowity koszt inwestycji: 95 tys. zł.