Zabrze przestrzenią rozwoju

Amerykanie poznawali uroki Zabrza

28.07.2022

Grupa turystów z USA zwiedzała w tym tygodniu Zabrze, w tym m.in. zabytkową kopalnię Guido. To pokłosie rozmów, w jakich uczestniczyła prezydent Małgorzata Mańka-Szulik z amerykańskimi biurami podróży SPATA w Zabrzu. Okazuje się, że nasze miasto jest tak atrakcyjne turystycznie, że znalazło się w programie wycieczki obejmującej odwiedziny w takich ośrodkach jak: Kraków, Warszawa, Wrocław i Częstochowa.

Delegacja z Pensylwanii miała okazję poznać uroki tras podziemnych kopalni Guido, a także zakosztować specjałów śląskiej kuchni w pubie usytuowanym na poziomie 320 metrów pod ziemią. Nie zabrakło też muzyki – o oprawę artystyczną wycieczki zadbała Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod dyrekcją Henryka Mandrysza.

Warto wspomnieć, że Kopalnia Guido to unikatowy w skali Europy obiekt turystyczny, w którym można zjechać w podziemia oryginalną szolą i przekonać się na własne oczy, jak wyglądała i wygląda praca górników. Na turystów czeka niemal 5 km tras turystycznych w pokopalnianych korytarzach. Odwiedzający w czasie zwiedzania poznają techniki wydobycia i zabezpieczania kopalń od XIX wieku do czasów współczesnych. Jedną z ciekawostek i atrakcją jest pokonanie części trasy elektryczną kolejką podwieszaną- jedyną tego typu kolejką górniczą na świecie udostępnioną dla turystów. 

Obecnie kopalnia Guido jest drugą najgłębszą w Europie kopalnią węgla kamiennego, udostępnioną do zwiedzania dla turystów i jedyną, do której można zjechać oryginalną windą górniczą, czyli szolą. Zamiast pokładów węgla wydobywa się tu turystykę, kulturę i rozrywkę– na poziomach 170, 320 i 355 czeka na turystów moc atrakcji, których nie sposób zobaczyć nigdzie indziej.

Rewitalizacja kopalni Guido była realizowana w ramach dwóch głównych projektów „Rewitalizacja obiektów poprzemysłowych Gminy Zabrze wraz z adaptacją na cele kulturalne, turystyczne i oświatowe” oraz „Przebudowa i adaptacja zabytkowej infrastruktury Kopalni Guido w Zabrzu na cele turystyczne i kulturalne”, na które przeznaczono łącznie 30 718 142,12 zł.