Zabrzanie wśród laureatów konkursu „Urban_In. Miasto dla każdego”

06.07.2022

Znamy już wyniki realizowanego przez Uniwersytet SWPS oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej konkursu „Urban_In. Miasto dla każdego” w kategorii „Młodzi profesjonaliści”!

Prace nadesłane w kategorii „Młodzi profesjonaliści” prezentowały rozwiązania konkretnych problemów mieszkańców m.in. Zabrza, Piaseczna lub Rybnika w formie opisu, prezentacji graficznej bądź filmu. W tej kategorii konkursowej brały udział osoby od 23 do 35 roku życia. Uczestnicy i uczestniczki mieli szansę nie tylko na atrakcyjne nagrody finansowe, ale również na faktyczne poprawienie warunków bytowych wielu osób, ponieważ najlepsze nadesłane projekty (po jednym w każdym mieście) doczekają się realizacji.

Wyzwanie z obszaru „Miasto dostępne” dotyczyło Zabrza. Miało na celu opracowanie metod informowania osób ze szczególnymi potrzebami o dostępnych dla nich miejscach.

Dzięki wcieleniu zwycięskich projektów osoby z niepełnosprawnościami, starsze, kobiety w ciąży, poruszające się o kulach czy na wózku łatwiej znajdą okolicę, w której samodzielnie skorzystają z usług fryzjera, restauracji czy banku. Aktywnie włączą się w życie miasta, a społeczeństwo stopniowo zmieni sposób ich postrzegania i traktowania.

Wręczenie nagród laureatom odbyło się podczas 11. sesji World Urban Forum – najważniejszej globalnej konferencji poświęconej zrównoważonej urbanizacji w Katowicach.

Laureaci:

I miejsce: Agata Matylda Starzec – „Miło Cię widzieć!”

II miejsce: Justyna Obrzut – „Dostępne Zabrze”

III miejsce: Katarzyna Ptak i Ewelina Rucińska – „Miasto Zabrze. Miejsce dostępne”

Serdecznie gratulujemy autorom wyróżnionych projektów!