Trwa Światowe Forum Miejskie

28.06.2022

Miasto Zabrze uczestniczy w Światowym Forum Miejskim (World Urban Forum), które od wczoraj trwa w Katowicach. To prestiżowa międzynarodowa konferencja organizowana przez ONZ – Habitat w celu rozwoju obszarów miejskich i osiedli ludzkich. Jest to najważniejsze globalne wydarzenie dotyczące polityki, transformacji i rozwoju miast.

WUF11 odbywa się co dwa lata i gości ponad 20 000 uczestników reprezentujących rządy, regiony, miasta, organizacje pozarządowe i instytucje finansowe. Ostatnia dziesiąta edycja miała miejsce w 2020 w Abu Zabi – stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Poprzednie dwa spotkania odbyły się w Kuala Lumpur w Malezji i Quito w Ekwadorze. Tym razem WUF zorganizowano w Katowicach.

– W ramach forum, w gronie samorządowców z całego kraju dyskutowaliśmy z przedstawicielami ministerstw. Rozmawialiśmy o „Krajowej Polityce Miejskiej 2030”, czyli dokumencie dedykowanym zrównoważonemu rozwojowi polskich miast – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Manka-Szulik. – W czasie Zgromadzenia Związku Miast Polskich i Rady Unii Metropolii Polskich podpisaliśmy „Plan Działań dla Miast WUF 11” i omówiliśmy takie kwestie jak m.in.: tereny zielone i rozwiązania ekologiczne, dostępność przestrzeni publicznych, cyfryzacja, partycypacja społeczna, dbałość o ład przestrzenny. Finanse samorządów, na które znaczący wpływ mają negatywne skutki pandemii oraz wojny zza wschodnią granicą, były również istotnym elementem dyskusji. Cieszę się, że dyrektor Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego Ministerstwo Finansów Pan Marek Wiewióra zapowiedział tak bardzo potrzebne wsparcie finansowe dla jednostek samorządu terytorialnego – dodaje prezydent Zabrza.