Pomnik poległych górników w Zabrzu-Mikulczycach po renowacji

27.06.2022

W ub. niedzielę, w kościele pw. św. Wawrzyńca w Zabrzu-Mikulczycach, odbyła się msza św. w intencji 45 górników zmarłych w pożarze w 1923 r. w kopalni Abwehr. Po nabożeństwie nastąpiło procesyjne przejście do miejsca ich pierwotnego pochówku, złożenie kwiatów oraz poświęcenie odnowionego pomnika (w parku przy ul. Gabrieli Zapolskiej).

W uroczystości wzięli udział m.in.: prezydent miasta Zabrze Małgorzata Mańka-Szulik, przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrzęstek-Bar wraz z radnymi, radni dzielnicy Mikulczyce, poseł Tomasz Olichwer, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabrzu-Mikulczycach Kazimierz Braun oraz księża z okolicznych parafii.

Z inicjatywy mieszkańców dzielnicy pomnik został zrewitalizowany dzięki środkom z Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. Podczas prac remontowych znalezione szczątki górników zostały poddane ekshumacji i skremowaniu, następnie pochowano je na cmentarzu komunalnym przy ul. Pokoju.

Pożar w kopalni Abwehr, spowodowany eksplozją lokomotywy benzolowej, wybuchł 10 stycznia 1923 roku. W jego wyniku zginęło 45 górników. Gorycz straty była dla rodzin o tyle większa, że nie było możliwości wyciągnięcia ciał ofiar. Aby zapobiec większemu nieszczęściu zamurowano pole pożarowe po wyciągnięciu tylko trzech zwłok i upewnieniu się że nikt katastrofy nie przeżył. Dopiero po półtora roku można było pole pożarowe otworzyć i wydobyć zwłoki. Wyciągnięto 19 zmarłych, których pochowano w masowym grobie w Mikulczycach.