Rusza „Bank Drzew”!

20.06.2022

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? 25 czerwca ruszy zbiórka elektrośmieci w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu przy ul. Piłsudskiego 60. W ramach projektu „Bank Drzew” każda osoba, która do godziny 16.00 wyrzuci swoje elektrośmieci do specjalnych kontenerów zlokalizowanych naprzeciw wejścia do Ogrodu otrzyma sadzonkę drzewa lub nasiona łąki kwietnej.

„Bank Drzew” to jeden z punktów programu dwudniowego Festiwalu Kwiatów, który rozpocznie się w naszym mieście już w najbliższą sobotę.

Zepsute pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach graty, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je także w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. ul. Cmentarna 19S.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Zabrze (https://miastozabrze.pl/dla-mieszkancow/odpady-komunalne/uchwaly/) odpady zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego należy zbierać selektywnie.

Właściwe postępowanie z ZSEE zapobiega przedostawaniu się do gleby, wód gruntowych i powietrza szkodliwych substancji, ale jednocześnie pozwala wykorzystać bardzo cenne surowce, gdyż prawie wszystko z czego zbudowane jest każde urządzenie elektryczne może być poddane recyklingowi lub odzyskowi.

Miasto Zabrze na przestrzeni lat rozwija zbiórkę tego typu odpadów, gdyż oprócz zbiórki w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) uruchomiono mobilne PSZOKi, czy rozstawiono w poszczególnych lokalizacjach charakterystyczne czerwone pojemniki.

Plakat Wielka Zbiórka Elektrycznych Śmieci w Zabrzu