„Niesamowite przygody skarpetek” – premiera w Teatrze Nowym w Zabrzu

26.05.2022

To już w jutro! Premiera w Teatrze Nowym w Zabrzu! Na deski naszej zabrzańskiej sceny zawita spektakl „Niesamowite przygody skarpetek” inspirowany książką Justyny Bednarek. Bohaterka spektaklu – Mała Be – opowie o przygodach skarpetek, które ruszyły w podróż by przeżyć niezapomniane przygody! Skarpetka zostaje filmową gwiazdą, detektywem, opiekunką myszek albo specjalistą od rozweselania dzieci. A to wszystko przygotowane dla najmłodszych widzów Teatru, z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka.

Skarpetki czasem wybierają wolność… znikają z kosza na pranie i ruszają w świat… pewnie dlatego w każdym domu jest tyle skarpet bez pary! Znikają? Czy to możliwe? W bajkach wszystko jest możliwe! „Niesamowite przygody skarpetek” to najnowsze przedstawienie Teatru Nowego w Zabrzu dla młodych widzów.

Twórcy przedstawienia sięgną po różne formy przekazu, aktorskie kreacje, multimedialne obrazy, animację lalek i piosenki. Opowieść jest wesoła i bogata w mądre przesłania. Jest wszystko, co w bajce być musi. Niech zatem pojawia się drodzy widzowie i wtedy… wyruszymy wszyscy we wspólną podróż!

Spektakl „Niesamowite przygody skarpetek” w reżyserii Zbigniewa Stryja jest adaptacją najbardziej utytułowanej książki autorstwa Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych). Należy dodać, że kultowa już książka dla dzieci, jest najczęściej nagradzaną pozycją literatury dziecięcej 2016 roku. Nominowana była w konkursie IBBY, zdobyła tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej w konkursie Empiku Przecinek i Kropka oraz Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy. Pretendowała do tytułu Najpiękniejszej Książki Roku Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz znalazła się na liście 15 najlepszych książek roku 2016 według portalu Juniorowo.pl. To wspaniała i zabawna historia dla dzieci w wieku 6-12 lat, która zarówno, bawi jak i uczy.

Pomyślmy chwilę… Czy nie zastanawiało Was, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki? Bo jest faktem, że znikają, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy jedną. I właśnie tak dzieje się w domu Małej Be. Otóż… zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo.

W spektaklu wystąpią:
Jolanta Niestrój-Malisz – Mama, Czerwona skarpetka, Bufetowa, Lekarz 2
Renata Spinek – Czarna skarpetka, Generałowa, Skarpetka polityk, Kucharka
Dagmara Noszczyk – Szara skarpetka, Wiatr, Dziewczyna, Lekarz 1
Anna Konieczna – Be
Kasia Łacisz – Operator, Juror, Kot złodziej, Skarpetka w kropki
Krzysztof Urbanowicz – Reżyser, Jastrząb, Krzew 1, Tata, Wełniana skarpetka
Robert Lubawy – Hydraulik, Goniec, Krzew 2, Kapitan, Zielona skarpetka, Tata Kajtka
Maciej Kaczor – Krzew 3, Skarpetka w paski, Zły chłopiec, Hipis, Kajtek