Przed nami VII Międzynarodowe Sympozjum Fotograficzno-Socjologiczne

24.05.2022

W najbliższy piątek, o godz. 9.30, w naszym mieście rozpocznie się VII Międzynarodowe Sympozjum Fotograficzno-Socjologiczne „Fotografia dokumentalna – świadectwem dziedzictwa”. Tego dnia organizatorzy zapraszają do Szybu Carnall Kopalni Edisona przy ul. Wolności 410 (Muzeum Górnictwa Węglowego).

O godz. 12.10 zaplanowano tu panel pt. „Zachowanie dziedzictwa a fotografia”, do uczestnictwa w którym zaproszono m.in.: prof. Krystynę Doktorowicz – dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. Jiriego Siostrzonka z Instytutu Fotografii Kreatywnej z Opawy, prof. Piotra Muschalika z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Arkadiusza Golę – artystę fotografa, fotoreportera, członka zarządu Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, absolwenta Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie.

Tego dnia, pod zabrzańską Wieżą Ciśnień przy ul. Zamoyskiego 2, zaplanowano także wernisaż wystawy „Zabrze w fotografii – fotografia w Zabrzu 1922–2022” (początek o godz. 16).

28 maja, o godz. 10.00, rozpoczną się warsztaty i plener fotograficzny na terenie Zabrza, które potrwają do godz. 16.00. 

Miasto Zabrze realizuje to przedsięwzięcie wspólnie z Uniwersytetem Śląskim w Opawie – Instytutem Fotografii Kreatywnej oraz Uniwersytetem Śląskim w Katowicach – Wydziałem Radia i Telewizji. Adresowane jest do środowisk naukowych, fotografów, studentów i uczniów. Jego celem jest nie tylko pogłębianie wiedzy na temat procesów społecznych zachodzących w naszym województwie, ale także ukazanie niezwykłego krajobrazu będącego połączeniem przyrody, przemysłu i architektury.

Wydarzenie patronatem honorowym objęli: Małgorzata Mańka-Szulik – prezydent Miasta Zabrze, prof. PhDr. Irena Korbelárová, dr. – děkanka Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské Univerzity v Opavě, prof. PhDr. Vladimír Birgus – Vedoucí Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské Univerzity v Opavě, prof. dr hab. Grzegorz Hańderek- rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz prof. dr hab. Ryszard Koziołek – rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Więcej informacji nt. VII Sympozjum Fotograficzno-Socjologicznego znajdziecie Państwo na stronie: www.foto-zabrze.pl