To już w niedzielę – Jubileuszowa XV edycja Metropolitalnego Święta Rodziny!

Logo Metropolitalnego Święta Rodziny

W Zabrzu i w innych miastach naszego regionu trwają właśnie przygotowania do XV Metropolitalnego Święta Rodziny, któremu w tym roku towarzyszy myśl „Rodzina – źródło pokoju”. Tegoroczne obchody rozpoczną się już w najbliższą niedzielę – 22 maja, a zakończą 5 czerwca.

Idea Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się w 2007 roku podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. To właśnie wtedy Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza wraz ze śp. Krystyną Bochenek zainaugurowały Metropolitalne Święto Rodziny, które dzięki współpracy śląskich miast, organizacji oraz stowarzyszeń rozwija się i trwa do dziś.

– Przed nami rocznicowa, bo już piętnasta edycja Metropolitalnego Święta Rodziny. Przygotowania do rodzinnego świętowania naznaczone są dramatycznymi informacjami i obrazami, które docierają do nas z rozpętanej przez rosyjskiego dyktatora wojny na Ukrainie. Cierpienie setek tysięcy niewinnych osób, a szczególnie dzieci, ludzi młodych i rodzin rozdziera nasze serca – czytamy w Liście Intencyjnym arcybiskupa Wiktora Skworca oraz prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik. – (…) Wobec naszego wspólnego obowiązku za to dobro wspólne jakim jest pokój, proponujemy promocję rodziny i wartości z nią związanych: macierzyństwa, ojcostwa, wychowania młodego pokolenia, braterstwa, społecznej sprawiedliwości i wzajemnej miłości, a tegoroczne MŚR wpisujemy w hasło: „Rodzina – źródło pokoju”. (…) Miłość rodzinna uczy pełnej akceptacji drugiego człowieka, a gdy zachodzi taka potrzeba również bezwarunkowego przebaczenia. Dlatego rodzina jest pierwszą i niezastąpioną wychowawczynią do życia w pokoju.

Na program Metropolitalnego Święta Rodziny każdego roku składają się liczne wykłady naukowe, wystawy, spektakle, koncerty, kiermasze, festyny, pikniki rodzinne, konkursy, imprezy sportowe i wydarzenia religijne.

– Od dwóch lat udaje nam się podejmować działania w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny pomimo trwającej pandemii i nie inaczej będzie tym razem, chociaż nikt z nas nie spodziewał się, że przyjdzie nam przygotowywać się do tegorocznej edycji w obliczu wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Wiele razy udowodniliśmy, że potrafimy wspólnie działać. Warto budować życie na prawdziwych wartościach i pamiętać, że naprawdę wiele od nas samych zależy. Wierzę, że będziemy odmieniać słowo „pokój” przez wszystkie przypadki.

Tegoroczne świętowanie rozpocznie się w niedzielę, 22 maja. O godz. 14.00, w katowickiej Katedrze p.w. Chrystusa Króla odbędzie się liturgiczna inauguracja MŚR. Msze św. w intencji rodziny będą celebrowane także w innych katedrach Metropolii Górnośląskiej, m.in. o godz. 12.15 w Katedrze p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach.

Natomiast o godz. 17.00, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbędzie się koncert inaugurujący tegoroczne XV Metropolitalne Święto Rodziny. Gwiazdami wieczoru będą: Natalia Kukulska, a także gościnnie: Kuba Badach i Katarzyna Moś. Całość koncertu wykonana zostanie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej z Sławomirem Chrzanowskim, Nikolą Kołodziejczyk, Adamem Sztabą i Pawłem Tomaszewskim.

Plakat Metropolitalnego Święta Rodziny

Ważnym wydarzeniem będzie też z pewnością pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich (29 maja, Wzgórze Kalwarii) gromadząca od kilkudziesięciu lat wielotysięczny tłum pątników: mężów, ojców i synów. 5 czerwca o godz. 18.00 odbędzie się natomiast Koncert finałowy Metropolitalnego Święta Rodziny, na który zaprasza Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

Szczegółowe informacje dotyczące 15. edycji Metropolitalnego Święta Rodziny znajdują się na stronie internetowej www.swieto-rodziny.pl

Plakat Metropolitalnego Święta Rodziny