Noc Muzeów 2022 w Muzeum Miejskim w Zabrzu

18.05.2022

W sobotę (21 maja) na obchody Nocy Muzeów zaprosza nas Muzeum Miejskie w Zabrzu. W Galerii Café Silesia przy ul. 3 Maja 6 zabrzańscy muzealnicy przygotowali z tej okazji nową wystawę „Opowiem Wam o Zabrzu”, która wprowadzi nas w klimat tegorocznych obchodów stulecia naszego miasta.

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Miejskim w Zabrzu rozpocznie się o godz. 18.00 i potrwa do godz. 22.00. Imprezę zainauguruje wernisaż wystawy „Opowiem Wam o Zabrzu” połączony z kuratorskim oprowadzaniem po wystawie.

O godz. 20.30 zaplanowano wykład Piotra Hnatyszyna „Krótka historia Zabrza” (prosimy o wcześniejsze zgłoszenie na adres: a.kowalczyk@muzeumzabrze.pl lub pod numerem telefonu 32 271 56 89 wew. 24).

Wystawa „Opowiem Wam o Zabrzu” jest próbą pokazania, w dużym skrócie, dziejów naszego miasta. Punktem wyjścia jest dokument księżnej Violi z 1243 roku, a poprzez krótkie kalendarium dotyczące pojawiania się poszczególnych miejscowości, tworzących obecne Zabrze, dochodzimy do wydarzenia, które zadecydowało o dalszych jego losach. W 1790 roku Salomon Izaak odkrył na pograniczu Pawłowa i Zaborza pokłady węgla, czego skutkiem było powstanie siedmiu kopalń, trzech hut i kilku innych zakładów przemysłu ciężkiego.

Plakat wystawy Opowiem Wam o Zabrzu