Zabrze przestrzenią rozwoju

Inauguracja akcji „100 drzew na 100-lecie Miasta”

29.04.2022

Dzisiaj w zabrzańskim Parku im. Rotmistrza Witolda Pileckiego rozpoczęto ekologiczną akcję sadzenia drzew, która wpisuje się w obchody 100-lecia naszego miasta. Kilkadziesiąt buków symbolicznie posadzili prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, zastępcy prezydenta Katarzyna Dzióba i Borys Borówka, przedstawiciele Rady Miasta oraz młodzież z I i II Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu.

Zabrze jest pięknym miastem. Jesteśmy dumni z naszych lasów, parków i Miejskiego Ogrodu Botanicznego. Po dwóch wiekach intensywnego działania przemysłu, dzisiejsze Zabrze stało się miejscem bardziej zielonym, przyjaźniejszym dla mieszkańców. Chcemy to piękno pomnażać – komentuje prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.

Drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dobór gatunku sadzonek, które zostały wkopane w zabrzańskim parku nie jest przypadkowy.

Buk jest jednym z głównych gatunków lasotwórczych w Polsce. Pozytywnie wpływa na glebę. Ma duże właściwości filtrowania powietrza, jeden hektar drzewostanu potrafi usunąć do 50 ton pyłu rocznie. W tym roku planujemy zasadzić ponad 20 tys. nowych drzew w zabrzańskich lasach komunalnych – informuje leśnik dr Piotr Malcher.