Praca inżynierska dotycząca Zabrza nagrodzona przez Metropolię

27.04.2022

W pierwszym dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który od 25 kwietnia odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, Metropolia nagrodziła najlepsze prace naukowe studentów i absolwentów  – licencjackie, inżynierskie, magisterskie – poruszające tematykę rozwoju miast.

Tematy zgłaszanych prac mogły dotyczyć dowolnych aspektów związanych z rozwojem miast. Szczególną uwagę poświęcono pracom, które poruszały zagadnienia dotyczące obszarów i projektów, którymi zajmuje się Metropolia, np. analiza czynników zachęcających i zniechęcających do wyboru transportu publicznego na przykładzie obszaru metropolitalnego GZM, otwarte dane jako element smart city w cyfrowej administracji publicznej na przykładzie metropolitalnego projektu GZM Data Store, czy retencja wody jako antidotum na jej brak – dobre praktyki z obszaru GZM oraz perspektywy rozwoju. Komisja konkursowa wyłoniła cztery najlepsze prace, których autorzy otrzymali nagrody finansowe.

Zwycięska praca inżynierska pn. Planowanie lokalizacji stacji ładowania pojazdów elektrycznych, autorstwa Natalii Dwojny powstała przy współpracy z Urzędem Miejskim w Zabrzu oraz Wydziałem Elektrycznym Politechniki Śląskiej. Promotorem był dr inż. Rafał Setlak – prodziekan ds. kształcenia.

Celem pracy było wskazanie nie mniej niż 69 miejsc na podstawie danych pozyskanych od jednostek UM w Zabrzu oraz udostępnionych map w programie QGis. W oparciu o własne i pozyskane z UM Zabrze dane stworzono metodykę lokalizacji stacji ładowania i 16-sto poziomową mapę lokalizacyjną. Nagrodzona praca powstała przy współpracy z Biurem Głównego Inżyniera Miasta.