Koncert pasyjny w kościele pw. św. Anny zwieńczył tegoroczne „Dni Papieskie”

14.04.2022

Solidaryzując się z narodem ukraińskim, podczas wczorajszego koncertu pasyjnego, który odbył się w kościele pw. św. Anny w Zabrzu Filharmonia Zabrzańska wykonała m.in. ,,Modlitwę za Ukrainę”. Zaśpiewała ją 12-letnia Monika Glazer – pochodząca z Kamieńca Podolskiego uzdolniona wokalistka. Głównym punktem koncertu było ,,Requiem” Gabriela Faure, w którym partie solowe wykonali: Kamila Goik (sopran) i Jakub Borgiel (baryton). Towarzyszyli im chórzyści Resonans con Tutti, przygotowani przez Arlenę i Waldemara Gałązków. Chór oraz Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej poprowadził Sławomir Chrzanowski.

Wczorajszy koncert pasyjny zorganizowany został w ramach „Dni Papieskich” i wieńczył tegoroczne obchody tego wydarzenia.

Tradycyjnie w pierwszej połowie kwietnia zabrzanie świętowali kolejną, szesnastą już edycję Dni Papieskich. Tegoroczne obchody rozpoczęły się 2 kwietnia, w kościele pw. św. Jadwigi w Zabrzu, gdzie zainaugurowana została wystawa prasowa „A przecież nie cały umieram”, prezentująca wycinki prasy opublikowanej w Polsce po śmierci św. Jana Pawła II.

W ramach tegorocznej edycji „Dni Papieskich” odbyła się tez m.in. gawęda historyczna Dariusza Walerjańskiego „Historia Zabrza w kościołach zapisana – fakty, ciekawostki, mity„, recital gitarowy Patryka Filipowicza „Pieśni śpiewane gitarą„, wieczór literacki inspirowany pamięcią o św. Janie Pawle II, a organizowany z Klubem Inteligencji Katolickiej w Zabrzu, a także tradycyjna „Kawiarenka z oknem na świat”, czyli dyskusja z udziałem dr Małgorzaty Mańki-Szulik, ks. Tomasza Sękowskiego, Tomasza Iwasiowa oraz prof. Piotra Skubały.