Okolicznościowa konferencja Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN

17.03.2022

W Hotelu Diament odbyła się dzisiaj konferencja Silesian Meetings on Polymer Materials POLYMAT 2022, poświęcona pamięci prof. Andrzeja Dworaka. Wydarzenie zostało zorganizowane przez zabrzańskie Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN. Uczestników witał przedstawiciel samorządu, zastępca prezydenta Zabrza Krzysztof Lewandowski.

Konferencja POLYMAT 2022 była doskonałą okazją do integracji środowiska naukowego uczelni, instytucji, studentów, ekspertów i inżynierów działających w obszarze precyzyjnie konstruowanych polimerów do nowych zastosowań. Jej uczestnikami byli wybitni naukowcy: prof. Brigitte Voit (Niemcy), prof. Rainer Haag (Niemcy), prof. Stergios Pispas (Grecja), prof. Axel Müller (Niemcy), prof. Petar Petrov (Bułgaria). Uczeni zaprezentowali prace wiodących europejskich ośrodków związane tematycznie z zainteresowaniami naukowymi prof. Dworaka – nanomateriałami o specjalnych właściwościach i ich potencjalnym zastosowaniu.

Prof. Andrzej Dworak (ur. 1945 – zm. 2021) był zabrzaninem związanym ze Śląskiem zarówno swoim pochodzeniem, jak i pracą zawodową, naukową i pedagogiczną. Od 2007 roku był dyrektorem Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych w Zabrzu, które pod jego kierownictwem stało się wiodącym, nowoczesnym Instytutem Polskiej Akademii Nauk na Śląsku. Prof. Dworak w ramach wydarzeń, takich jak Dni Nauki, Skarbnikowe Gody, Industriada był zaangażowany w działalność edukacyjną. Był niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie chemii polimerów i materiałów polimerowych. Jego badania stały się podstawą wykorzystania polimerów do budowy różnego rodzaju nanomateriałów stosowanych w biologii czy medycynie regeneracyjnej i rekonstrukcyjnej. Prof. Andrzej Dworak był organizatorem cyklicznych spotkań, m.in. Międzynarodowego Gliwickiego Seminarium Polimerowego, konferencji Polimery nad Odrą POLYOR2011, a następnie konferencji Silesian Meetings on Polymer Materials odbywającej się w naszym mieście.

śp. prof. Andrzej Dworak