Zabrze przestrzenią rozwoju

Zabrze i Essen wspólnie dla Równego/ Забже і Ессен разом на рівні

03.03.2022

Współpraca w takich dziedzinach jak gospodarka, kultura, sport czy turystyka poprzemysłowa to tylko kilka z wielu przykładów na to, jak ścisłe i wielopłaszczyznowe są kontakty między Zabrzem, a niemieckim miastem partnerskim Essen. Wczoraj prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik wzięła udział w wideokonferencji z nadburmistrzem Essen Thomasem Kufenem, który zaproponował wsparcie naszej pomocy dla ukraińskich przyjaciół.

Przychodzi się nam zmierzyć z rzeczywistością i światem, jakiego nie było wcześniej. Jeszcze ponad tydzień temu, gdy w przededniu wybuchu wojny rozmawialiśmy z naszymi partnerami z miasta Równe na Ukrainie, podziwialiśmy spokój i opanowanie naszych przyjaciół, ale w oczywisty sposób wyczuwane już wtedy było ogromne napięcie. Przede wszystkim Ukraińcy, ale też my, musimy teraz jak bracia bronić demokratycznego świata i stawiać czoła wyzwaniom obecnej sytuacji. To czas wyrażania solidarności, ale i konkretnych działań – stwierdziła podczas konferencji prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Podczas spotkania uzgodniono, że dary od mieszkańców Essen zostaną przewiezione do Zabrza, a następnie wspólnym transportem dostarczone do ukraińskiego miasta Równe. To kolejny projekt, który Zabrze realizuje wspólnie z Essen. Dzisiaj najważniejsze jest wsparcie, jakie wszyscy solidarnie udzielimy ofiarom wojny.

W naszym mieście partnerskim w Ukrainie aktualnie brakuje m.in. środków opatrunkowych, leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, noszy oraz apteczek pierwszej pomocy.

W najbliższym czasie miasto podejmie także współpracę z innymi miastami partnerskimi, aby kompleksowo wspomóc szpital w Równem, do którego cały czas trafiają ofiary trwającego konfliktu zbrojnego.