Miasto Zabrze podejmuje kolejne kroki pomocowe dla objętej wojną Ukrainy/ Місто займе більшу допомогу для України

28.02.2022

Uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na konkretną pomoc i wsparcie oferowane przez zabrzański samorząd. – W Zabrzu przyjmujemy już uchodźców z Ukrainy. Zorganizowaliśmy na razie kilkadziesiąt miejsc w różnych lokalizacjach. Pomoc obejmuje nie tylko zapewnienie doraźnego miejsca zakwaterowania, ale także wyżywienia. Uchodźcy objęci są ponadto opieką socjalną i pomocą psychologiczną – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

W naszym mieście miejsca noclegowe przygotowane są m.in. w hali widowiskowo-sportowej „Pogoń” przy ul. Wolności 402 oraz w Hostelu Guido przy ul. 3 Maja 93.

Uchodźcy potrzebujący noclegów mogą kontaktować się z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego  w Zabrzu pod numerem tel.: 32 37-33-388.

Od dzisiaj w Zabrzu funkcjonuje też punkt konsultacyjno-informacyjny dla Ukraińców (ul. Wyzwolenia 9). Pracownicy punktu udzielają uchodźcom informacji w zakresie dostępnych form pomocy. Jednocześnie w punkcie można zgłosić chęć udostępnienia mieszkania. W punkcie pracuje tłumacz.

Telefon do punktu konsultacyjno-informacyjnego dla Ukraińców Zabrzu: 503-987-791.

Punkt czynny jest w godzinach: 7.30 – 15.30. Po godzinie 15.30 informacji udziela Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Zabrzu pod numerem tel.: 32 37-33-388.

Gdzie przekazać wsparcie rzeczowe?

Organizacje pozarządowe, a także wszyscy mieszkańcy Zabrza zainteresowani przekazaniem wsparcia rzeczowego dla poszkodowanych rosyjską agresją obywateli Ukrainy mogą skontaktować się z Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Brodzińskiego 4.

Do siedziby COP można przynosić żywność o długiej dacie przydatności do spożycia (konserwy, ryż, kasza, makarony itd.), środki opatrunkowe, higieniczne i sanitarne, koce, śpiwory, pościel itp. Przyjmowane będą tylko artykuły nowe.

Punkty czynny jest codziennie w dni powszednie od godz. 8.00 do godz. 19.00, a w soboty i niedziele od godz. 10.00 do godz. 15.00. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu: (32) 271 04 74 lub 512 240 287.

Miasto Zabrze pozostaje w stałym kontakcie ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim, który koordynuje działania w skali całego regionu.