Już w najbliższą niedzielę 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zabrzu!

24.01.2022

30. jubileuszowy finał WOŚP odbędzie się w tym roku w ostatnią niedzielę stycznia. Weźmie w nim udział ponad 100 tys. wolontariuszy, zarejestrowanych w ponad 1700 sztabach na całym świecie. Zbiórka realizowana będzie również przy wykorzystaniu kanałów elektronicznych, które są szczególnie ważne w czasie pandemii. Po raz dziesiąty partnerem w wielkiej zbiórce WOŚP będzie Mastercard. Firma dostarczy eSkarbonkę – technologicznie zaawansowane i wygodne narzędzie, umożliwiające kwestowanie na rzecz Fundacji w internecie. Tym razem Fundacja zbiera pieniądze dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku dzieci.

Oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są – poza pogorszeniem ostrości wzroku – jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych – w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25%, stanowiły operacje guzów. Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.

Ze środków zebranych w ramach 30. finału WOŚP zakupione zostaną m.in.: angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci; oftalmoskopy do badania dna oka; lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka; tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki); synoptofory do pomiaru kąta zeza; urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń; tomografia dna oka; mikroskopy oraz stoły operacyjne.

30. finał WOŚP w Zabrzu

Na ulicach Zabrza pojawi się ponad 250 wolontariuszy z puszkami, którzy będą zbierać pieniądze na rzecz Wielkiej Orkiestry w godz. 6.00-20.00.

Na terenie Animal World 30 stycznia będzie można posłuchać muzyki na żywo oraz odpocząć i zjeść posiłek specjalnie przygotowany dla wolontariuszy i gości przez Zabrzański Bar Leśny.

W Platanie w dniu Finału odbędą się spotkania z ciekawymi osobami w postaci krótkich wywiadów, które jednocześnie będzie można obserwować na żywo, jak również obejrzeć w zaciszu domowym podczas transmisji online nadawanej bezpośrednio ze strony FunPage (FB) Sztab WOŚP Zabrze.

Główny Finał WOŚP odbędzie się w klimatycznym zabrzańskim kinie „Roma”.

Koncert będzie szedł dwutorowo – odbędzie się z udziałem publiczności oraz w wersji online. Impreza rozpocznie się o godz. 13.45 i potrwa do godz. 22.00.

Wystąpi pięć kapel o mocnym brzmieniu: Rubble Sounds, Menhor, Chaos, Black Light oraz Stonage Full of Sun.

Podczas koncertu odbędą się również licytacje orkiestrowych gadżetów, a na scenie pojawią się Zachustowane Mamy, prowadzone przez Joannę Panicz. Po godz. 20.00 każdy, kto zawita do kina Roma, zostanie poczęstowany słodkim smakołykiem przygotowanym przez zabrzańskie piekarnie.

Ze względu na pandemię jest też wiele innych form, dzięki którym będzie można zbierać pieniądze – m.in. puszki stacjonarne, które są dostępne w różnych instytucjach czy sklepach.

Czym jest sztabowa puszka stacjonarna?

To tekturowa puszka kwestarska, która przypisana jest do konkretnego opiekuna i lokalu. Jeśli firma chce postawić ją w swojej siedzibie, musi się zgłosić do sztabu lub przez portal iwolontariusz.wosp.org.pl. Jak to zrobić?

• Wejdź na stronę iwolontariusz.wosp.org.pl
  • Po założeniu i potwierdzeniu konta przejdziesz na stronę rejestracji
  • Wybierz ścieżkę DLA FIRM i WYDARZEŃ
  • Zobaczysz dwa przyciski: Sztabowa Puszka Stacjonarna (tekturowa puszka) – składam wniosek oraz Skarbonka firmowa (zbiórka online) – załóż natychmiast
  • Wybierz jeden z wariantów – strona przeniesie Cię do odpowiedniego formularza.

Puszki stacjonarne na terenie Zabrza znajdują się m.in. w nst. lokalizacjach:

• GRUBA Barber Shop, ul. Wolności 230
  • Bosch Car Service Waldhof, ul. Bytomska 2 a
  • Fiacik S.C. Autoserwis, ul. Wolności 383 a.

Informacje o e-skarbonce znajdziecie Państwo TUTAJ.

Wszelkie pytania dotyczące zabrzańskiego finału WOŚP można kierować na adres: wielkaflotazabrze@gmail.com / sztabwospzabrze@gmail.com

Siedziba Sztabu WOŚP w Zabrzu działającego przy Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży “Wielka Flota Zjednoczonych Sił” mieści się przy ul. Dworcowej 9/16 (pierwsze piętro). Czynny jest w poniedziałki, środy i piątki, w godz. 14.00 – 18.00. Ze Sztabem WOŚP w Zabrzu można skontaktować się mailowo pod adresem: sztabwospzabrze@gmail.com, a najświeższe informacje publikowane są na profilu Sztab WOŚP Zabrze na Facebooku.