Zostań wizjonerem jak Lem i zobacz centrum nauki CosmoCaixa w Barcelonie

21.01.2022

Uczniowie szkół ponadpodstawowych z całego województwa śląskiego mają szansę wygrać wyjazd na dwudniową wycieczkę do Barcelony w konkursie organizowanym z okazji roku Stanisława Lema. Wystarczy opisać wymyślony przez siebie przedmiot pochodzący z przyszłości.

Stanisław Lem to pisarz ceniony na całym świecie. Jego powieści i opowiadania przetłumaczono na ponad 40 języków, a ich łączny nakład osiągnął ponad 30 milionów egzemplarzy. Lem niewątpliwie był człowiekiem wszechstronnym, o niespotykanej wiedzy z zakresu nauk ścisłych i filozofii. Z wielu opisanych przez niego wynalazków korzystamy już na co dzień, a jeszcze więcej może powstać w przyszłości. Najciekawsze z przewidzianych przez pisarza rzeczy, które znamy dziś to m.in.: tablet, e-booki, audiobook, smartfon, wyszukiwarka Google, czy druk 3D.

Z okazji roku Stanisław Lema poseł Tomasz Głogowski postanowił zorganizować konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych z całego województwa śląskiego. Główną nagrodą konkursową jest ufundowana przez byłego premiera, eurodeputowanego prof. Jerzego Buzka dwudniowa wycieczka do Barcelony, do interaktywnego centrum nauki CosmoCaixa. 

Co należy zrobić, aby wziąć udział w konkursie? Śladem Stanisława Lema uczestnicy również spróbują przewidzieć przyszłość. Poprzez formularz elektroniczny na www.glogowski.pl należy opisać wymyślony przez siebie przedmiot pochodzący z przyszłości (jak się nazywa? co to jest? jak wygląda? do czego służy?). 

Poza nagroda główną na laureatów konkursu czekają nagrody rzeczowe i wyjątkowa wycieczka do Centrum Nauki Kopernik. Konkurs potrwa do 15 marca 2022 roku. Rozstrzygnięcie planowane jest w kwietniu przyszłego roku. Wszelkie informacje o szczegółach konkursu wraz z regulaminem znajdują się na www.glogowski.pl