Zabrze przestrzenią rozwoju

Za nami VI Rajd Renifera

20.12.2021

Już po raz szósty Zabrzańskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji zorganizowało Rajd Renifera, czyli turystyczno-krajoznawczy rajd po ulicach Zabrza. W tym roku wystartowało aż 31 załóg z całego Śląska!

Rajd Renifera był imprezą towarzyszącą tegorocznemu Zabrzańskiemu Jarmarkowi Bożonarodzeniowemu. Dlatego też tuż obok straganów ze świątecznymi przysmakami pojawił się cały przekrój zabytkowych pojazdów. Tradycyjnie królowały fiaty 126 p, ale pojawiły się też rzadziej spotykane auta, a wśród nich m.in. land rover defender, syrena 105 czy peugeot 205.

Na uczestników tegorocznego Rajdu czekała w tym roku wyjątkowo intensywna trasa, na której organizatorzy przygotowali aż 29 zagadek i 8 wyjątkowo trudnych zadań. Testowano umiejętność udzielania pierwszej pomocy, techniki prowadzenia pojazdów, znajomość mechaniki samochodowej czy historii Zabrza. I mimo, że wymagająca trasa prowadziła od Mikulczyc, aż do Makoszów – zdecydowana większość uczestników bez problemu dała radę ją pokonać.

Zwycięzcą imprezy w kategorii Classic został Zespół nr 3 – Carabinieri, a w kategorii Turystyk: Zespół nr 12 – Dziadek Style.

Rajd Renifera to motoryzacyjna impreza turystyczno-krajoznawcza po Zabrzu przeznaczona dla wszystkich miłośników motoryzacji. Każda załoga uczestnicząca w imprezie otrzymuje mapę z zaznaczonymi kilkudziesięcioma punktami w mieście. Po dojechaniu w wyznaczone miejsce czeka na nich szereg zadań: zagadki związane bezpośrednio z miejscem, w które dojechali, a także wyzwania związane z pierwszą pomocą, techniką jazdy, znajomością przepisów drogowych, ale także historią naszego miasta czy nawigacją.

Tradycyjnie Rajd Renifera jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Aby to podkreślić, w tym roku wyznaczono dwie kategorie dla zawodników: CLASSIC (dla pojazdów z rocznika 1993 roku i starszych lub też z innych przyczyn zarejestrowanych jako pojazdy zabytkowe) oraz TURYSTYK (dla wszystkich innych pojazdów).