Umowa na budowę Centrum Przesiadkowego podpisana

14.12.2021

Dzisiaj w zabrzańskim Ratuszu podpisana została umowa na budowę nowoczesnego Centrum Przesiadkowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w rejonie: ul. J. Goethego, Placu Dworcowego oraz ul. 3 Maja w Zabrzu.

Podpisy na umowie w obecności prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik złożyli: dyrektor Jednostki Gospodarki Nieruchomościami w Zabrzu Tomasz Saternus oraz prezes zarządu Grupy NDI Małgorzata Winiarek-Gajewska.

W spotkaniu udział wzięli również m.in.: zastępcy prezydenta miasta Zabrze: Krzysztof Lewandowski, Katarzyna Dzióba oraz Borys Borówka, a także Łucja Chrzęstek-Bar przewodnicząca Rady Miasta Zabrze, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Zabrzu Danuta Bochyńska-Podloch, naczelnik Wydziału Realizacji Projektów Urzędu Miejskiego w Zabrzu Grażyna Szczepańska-Wabnic oraz naczelnik Biura ds. Inwestorów UM w Zabrzu Rafał Kobos.

– Dzięki realizacji inwestycji poprawimy jakość komunikacji oraz przesiadania się na transport zbiorowy i rowerowy. Wzrośnie również liczba miejsc parkingowych. Inwestycja będzie służyła mieszkańcom Zabrza oraz podniesie poziom bezpieczeństwa. Istotnym efektem realizacji projektu będzie redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza – stwierdziła podczas uroczystości prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Przedmiotem podpisanej dzisiaj umowy jest budowa Centrum Przesiadkowego wraz z układem drogowym oraz infrastrukturą towarzyszącą, w tym w szczególności:

– budowa obiektu centrum przesiadkowego z zadaszeniem wraz z garażem otwartym wielopoziomowym oraz zagospodarowaniem terenu, obejmująca drogowy układu komunikacyjny, skomunikowany z pl. Dworcowym i ul. J. Goethego oraz parkingi i miejsca postojowe wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz wyposażeniem;

– przebudowa i budowa sieci uzbrojenia terenu w zakresie kanalizacji sanitarnej, deszczowej, gazowej, wodociągowej sieci elektroenergetycznych i teletechnicznych;

– przebudowa instalacji elektrycznych oraz słaboprądowych;

– przebudowa drogi, dojazdów, chodników, placów manewrowych;

– budowa obiektów małej architektury, stojaków ma rowery, ławek, koszy;

– budowa infrastruktury związanej z elektromobilnością;

– budowa ciągów pieszych i ścieżek rowerowych;

– wykonanie aktualizacji projektu docelowej organizacji ruchu wraz z uzyskaniem zatwierdzeń przez odpowiednie organy;

– wykonanie monitoringu wizyjnego;

– wykonanie systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, biletomatów.

Wartość umowy to ponad 54 721 797 zł brutto. Zrealizowana powinna zostać do 30 kwietnia 2023 r.