„Nasz Maciejów” – kolejna dzielnica doczekała się monografii

09.12.2021

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zorganizowała w zabytkowej scenerii Szybu Maciej uroczystą premierę albumu „Nasz Maciejów”. Monografia jest już siódmym wydawnictwem serii, która w zamyśle ma udokumentować dzieje wszystkich zabrzańskich dzielnic. Ideą jej powstania są spotkania i rozmowy z ludźmi, poznawanie historii ich samych oraz najbliższego otoczenia, prywatnych Ojczyzn. Wpływ na  kształt graficzny wydawnictwa i całej serii miał prof. Marian Oslislo z katowickiej Akademii Sztuk Pięknych.

Książka wieńczy obchody jubileuszu 75-lecia istnienia zabrzańskiej biblioteki i jest wstępem do obchodów 100-lecia nadania Zabrzu praw miejskich, które przypadają w przyszłym roku.

We wczorajszym wydarzeniu udział wzięli m.in.: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrzęstek-Bar, zabrzańscy radni, dyrektorzy miejskich spółek, instytucji kultury i placówek oświatowych, lokalni działacze społeczni i mieszkańcy Maciejowa.

– Jako pierwsza powstała monografia Kończyc – przypomniała prezydent Zabrza. – Dziś na tle kolejnych wygląda skromnie. Każda następna jest obszerniejsza, co pokazuje, że mieszkańcy mają potrzebę dzielenia się pamiątkami, wiedzą i wspomnieniami o swoich rodzinnych stronach. Siłą Zabrza i Maciejowa są ludzie. To dzięki ich kreatywności i zaangażowaniu realizujemy kolejne cele, podejmujemy wyzwania. Nasze miasto, związane przez wieki z górnictwem, dziś buduje konsekwentnie wizerunek znaczącego ośrodka medycyny, nauki, innowacyjnych technologii, kultury, sportu i turystyki postindustrialnej. Gratuluję panu dyrektorowi Tomaszowi Iwasiówowi i pracownikom biblioteki, Radzie Dzielnicy minionej kadencji oraz mieszkańcom Maciejowa, którzy przyczynili się do powstania albumu. Warto podkreślić, że prace nad nim trwały w trudnym czasie pandemii, bardzo niesprzyjającym spotkaniom i rozmowom. Ale właśnie dlatego jest naznaczony wyjątkowym wkładem serca ludzi, którzy go tworzyli – dopowiedziała prezydent Zabrza.

– O inicjatywie powstania monografii dowiedzieliśmy się dwa lata temu podczas spotkania radnych dzielnicowych z panią prezydent – wspominała Krystyna Postrzednik, przewodnicząca Rady Dzielnicy Maciejów kadencji 2017-2021. – Powstała opowieść o Maciejowie, którą przekazywano z pokolenia na pokolenie, a dzięki monografii została zachowana również dla przyszłych mieszkańców dzielnicy.

Wartość dokumentacyjną i poznawczą „Naszego Maciejowa” podkreślał także Zbigniew Barecki, właściciel Szybu Maciej. Zachowany po adaptacji zespół obiektów dawnej Kopalni „Concordia”, później „Pstrowski” w Zabrzu – pełni dziś nowe funkcje społeczne, kulturalne i gospodarcze. Tak też zmienia się na przestrzeni czasu charakter dzielnicy.

– Kontynuowanie serii wydawniczej monografii dzielnic Zabrza możliwe jest dzięki przychylności i wsparciu miasta – podkreślał dyrektor zabrzańskiej MBP Tomasz Iwasiów. – Powstaje przedsięwzięcie unikatowe, które jest dostrzegane i doceniane w innych miastach.

Za część artystyczną spotkania odpowiadali muzycy z zespół Symetrio, Marcin Jabłoński i Adam Potera. W trakcie uroczystości osoby zaangażowane w powstanie „Naszego Maciejowa” otrzymały z rąk prezydent Zabrza pierwsze egzemplarze książki.

MACIEJÓW

Osadę założył ówczesny właściciel Zabrza, Maciej Wilczek, który w latach 70. XVIII wieku powołał szereg osiedli-kolonii, w tym Maciejów. W styczniu 1927 roku Maciejów włączono do Zabrza, które miało już prawa miejskie.

Dzisiejszy obraz dzielnicy budują charakterystyczne obiekty. Szyb Maciej przez lata zmieniał swe oblicze od kopalni, poprzez obóz dla jeńców wojennych i wysiedlanych Niemców, aż po obecny obiekt Szlaku Zabytków Techniki. Szkoła, która niezmiennie w tym samym budynku czeka na uczniów już od 1907 r. Maciejowska świątynia, czyli kościół św. Macieja Apostoła, który już 85 lat towarzyszy duchowemu życiu mieszkańców. Urok spokojnej okolicy podkreśla las, rzeka Bytomka ze zrewitalizowanym obszarem wokół i Kąpielisko Leśne. Motyw wszechobecnej zieleni, przyrody to jeden z najważniejszych elementów budujących tę przestrzeń. Z drugiej strony właśnie w Maciejowie zbiegają się główne arterie komunikacyjne miasta: DK 88, węzeł autostrady A1, ulica Wolności, a jej granice wyznaczają wiadukty kolejowe.