Uroczyste obchody górniczego święta w Biskupicach

06.12.2021

W Zabrzu, podobnie jak w wielu innych miejscowościach naszego regionu, w minioną sobotę odbywały się uroczyste obchody górniczego święta, Barbórki. Świętowano m.in. na terenie byłej Kopalni Pstrowski. W obchodach udział wzięli przedstawiciele zabrzańskiego samorządu na czele z zastępcą prezydent Zabrza Krzysztofem Lewandowskim i przewodniczącą Rady Miasta Zabrze Łucją Chrzęstek-Bar

Barbórka dla Zabrza, miasta historycznie związanego z górnictwem, to wyjątkowe święto. W kościołach odprawiane były msze święte w intencji górników, przy figurkach i kapliczkach św. Barbary składane są kwiaty.

Była to także okazja aby wspomnieć również kolegów, którzy zginęli podczas szychty i zapalić znicz pod pomnikami upamiętniającymi zmarłych górników. Górnicze święto to również okazja do wspólnego biesiadowania, rozmów przy stole zastawionym śląskimi potrawami.